Gurbetçiyi 'öldü' gösterip parasını çektiler

Haber: FATİH DALDAL / Arşivi

ÇANAKKALE - Bayramiç ilçesinden 20 yıl önce işçi olarak gittiği Almanya’nın Fürth kentine yerleşen ve burada şarküteri işleten 51 yaşındaki Bayram Arslan, akıl almaz bir planla dolandırıldı. Arslan adına İstanbul’daki bir hastaneden ölüm raporu alan, sonrasında da oğlu adına düzenledikleri sahte kimlikle Türkiye’deki banka hesabından 30 bin avro (yaklaşık 60 bin TL) çeken dolandırıcılar kayıplara karıştı. Arslan, dava açıp aylar süren mahkemenin ardından ölmediğini ispatladı.
Gurbetçi Bayram Arslan’ın Almanya’da birlikte yaşadığı 28 yaşındaki oğlu Ahmet Arslan’a dört ay önce Türkiye Halk Bankası Balıkesir Şubesi’nden bir zarf geldi. Zarfın içinden çıkan belgede “Babanız Bayram Arslan’ın veraset intikal vergisi kesilmiştir. Buna ait dekont  gönderilmiştir” yazıyordu.
Ahmet Arslan durumu anlattınca babası telefonla bankayı aradı. Banka yetkililerinin verdiği bilgi şok ediciydi: “Siz Bayram Arslan olamazsınız. Çünkü o kişi ölmüş. Elimizde ölüm raporu var. Varisi olan oğlu Ahmet Arslan bankamızdan babasına ait 30 bin avroyu da çekti. Biz de bu paradan veraset intikal vergisini kestik. Makbuzunu da bir üst yazıyla oğluna gönderdik” 

Ağabeyi dedektif gibi çalıştı
Şaşkınlığı bir kat daha artan Bayram Arslan, ölü göründüğü için Türkiye’ye giremeyeceğini düşünerek olayı aydınlatması için Nürnberg şehrinde yaşayan ağabeyi Mevlüt Arslan’ı Bayramiç’e gönderdi.
Bayramiç’te olayın izini süren Mevlüt Arslan, banka görevlilerinden kardeşi Bayram Arslan için İstanbul Kartal Devlet Hastanesi’nden ölüm raporu alındığını belirledi. Ölüm raporunun Beşiktaş Noterliği’nden de tasdik ettirilerek Halk Bankası Balıkesir Şubesi’nden 30 bin avro çekildiğini öğrenen Mevlüt Arslan, kardeşi Bayram Arslan’ın dolandırıldığını anladı. Telefonla Almanya’yı arayıp durumu bildiren Mevlüt Arslan, bir yandan da avukat tutarak, kardeşinin ölmediğini ispatlamak için çalışma başlattı. Kardeşi Bayram Arslan’ın Almanya’da ikamet ettiğini ve yaşadığını belirten yazıyı Bayramiç Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sunan Mevlüt Arslan, aylar süren mahkeme sürecinin ardından istediği kararı çıkardı. Mahkeme, Bayram Arslan’ın hayatta olduğuna hükmetti.
Olayın ortaya çıkmasının ardından polis dolandırıcıların izini sürmeye başladı. Ancak şu ana kadar somut hiçbir bilgiye ulaşılabilmiş değil.