Gurbetten bir tıkla sanal dua

Yurtdışına sürekli göç veren Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı Güney beldesinde iki genç, belde mezarlığını internetten sanal ziyarete açtı.
Haber: ÖNER ŞAN / Arşivi
AHMET AY / Arşivi

BURDUR - Yurtdışına sürekli göç veren Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı Güney beldesinde iki genç, belde mezarlığını internetten sanal ziyarete açtı. Gurbetçiler, sitede ölen yakınlarının mezarını görerek dua ediyor. Burdur Müftüsü, sanal âlemdeki duanın para karşılığı yapılmadığı için dinimizce bir sakıncasının olmadığını söyledi.
Gurbetteki Güneyliler, internet sitesinden memleketteki yakınlarının mezarlarını ziyaret edebiliyor. Yurtdışındakilerin, bayramlarda ve arife günlerinde mezarlığı ziyaret edememesinden yola çıkan Burçin Batur ve Mehmet Şevk adlı iki genç, www.tekin.info adresli siteye belde haberlerinin yanı sıra mezarlıktaki her mezarın fotoğrafını koydu.
Beş dakikada ziyaret tamam
Gençler, siteye, eski imam Mehmet Özgün'ün fotoğrafını ve sesli dua kaydını da yerleştirdi. Yurtdışında yaşayan Güneyliler, sitede 'mezarlık online' bölümüne girerek yakınının ismini tıklıyor ve karşısına mezarının görüntüsü geliyor. Gurbetçiler, bir tıkla imamın okuduğu beşer dakikalık dualardan birini yakınlarının ruhuna gönderebiliyor.
Sekiz ay önce kurulan siteyi bugüne kadar 15 bin kişi ziyaret etti. Mersin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Elektronik Bölümü mezunu Burçin Batur ve endüstri meslek lisesi torna tesviye mezunu Mehmet Şevk, hayvancılık ve çiftçilikle geçimlerini sağlıyor. Batur, "Bu işi para kazanmak için değil, sadece hobi olarak yapıyoruz. Beldemizin nüfusu 3 bin. Yurtdışında ise 5 bin hemşerimiz var" dedi.
Müftü: Dinen sakıncası yok
Burdur Müftüsü Mehmet Köse, sanal âlemdeki duanın para karşılığı yapılmadığı için dinen bir sakıncasının bulunmadığını söyledi. Köse, "Dinimiz, gelişen teknolojiden istifade etmeyi tavsiye eder. Almanya'dan birisi binlerce km. uzaktaki yakınının mezarına internetle ulaşıp, etkileniyor ve dua edip hisleniyorsa güzel hizmet" diye konuştu.