Gürbüz Çapan 'çete'den tutuklu

Esenyurt Belediyesi'ndeki imar yolsuzluğu ile ilgili İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Gürbüz Çapan, 'çete kurmak' suçundan tutuklanarak Kartal Cezaevi'ne gönderildi.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Esenyurt Belediyesi'ndeki imar yolsuzluğu ile ilgili İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Gürbüz Çapan, 'çete kurmak' suçundan tutuklanarak Kartal Cezaevi'ne gönderildi.
Tedavi için gittiği Almanya'dan döndükten bir gün sonra gözaltına alınan Gürbüz
Çapan, Zekeriyaköy Jandarma Karakolu'ndaki sorgusunun tamamlanmasından sonra dün DGM'-ye sevk edildi. İlk olarak doktor kontrolünden geçen Çapan'ı DGM Savcısı Ahmet Kelebek tarafından sorgulandı.
Çapan'ın kasası olduğu ileri sürülen Roza İnşaat'ın sahibi Zekeriya Çelik'e verdiği ileri sürülen Esenkent Havana Parkı ve Adile Naşit Parkı çevre düzenlemesi için yapılan ihalelerdeki usulsüzlükler, kardeşlerine ait Doğa Holding bünyesindeki Barış İnşaat'a yüksek fiyatlarla verilen ihaleler ve Esenyurt'ta yapıldığı ileri sürülen pek çok imar yolsuzluğu iddialarıyla ilgili olarak sorgulandıği öğrenildi.
Çapan'ın ifadesinde suçlamaları reddederek iftiraya kurban gittiğini söylediği belirtildi. Daha sonra nöbetçi mahkemeye sevk edilen Çapan, 4422 sayılı yasaya göre 'Çıkar amaçlı organize suç örgütü kurmak', 'imar ve ihalelerde yolsuzluk yapmak' suçlarından tutuklanarak Kartal Cezaevi'ne gönderildi. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Ekin Tekstil'in sahibi Kemal Onuk serbest bırakıldı.
Açığa alındı
DGM'den elleri kelepçeli olarak çıkan Çapan, gazetecilerin sorularına, "Siyasal linç kararı devam ediyor" yanıtını verdi.
İstanbul DGM Başsavcılığı, Çapan'ın tutuklandığını bildiren belgeyi dün akşam saatlerinde İçişleri Bakanlığı'na gönderdi. Bakanlık, bu yazı üzerine Çapan'ı, İstanbul DGM'-deki soruşturma tamamlanıncaya kadar açığa aldı. Çapan, ceza alması halinde başkanlığı kaybedecek.