Gürbüz Çapan: Veli Küçük benden 10 milyon dolar haraç istedi

Gürbüz Çapan: Veli Küçük benden 10 milyon dolar haraç istedi
Gürbüz Çapan: Veli Küçük benden 10 milyon dolar haraç istedi

Kısa süre önce hizmete açılan Silivri Cezaevi?nde banyo ve tuvaletlerin olduğu bölümde bile kameralar bulunuyor. FOTOĞRAF: AHMET DUMANLI / AA

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA -  Ergenekon tutuklusu eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan Silivri Cezaevi’nde inceleme yapan TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na “Veli Küçük benden 10 milyon dolar haraç istedi” dedi.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde AKP’li Murat Yıldırım, Fatih Arıkan, Mithat Ekici, CHP’li Malik Ecder Özdemir ve MHP’li Gürcan Dağdaş’dan oluşan Cezaevi Alt Komisyonu önceki gün Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi’ne gitti. Alt komisyon, yerleşkede bulunan üç cezaevinde inceleme yaptı. Cezaevinde girdikleri her koğuşta vekillere “Banyo ve tuvaletler  bile kamerayla izleniyor” şikâyeti iletildi. 
Cezaevinde ortak şikâyetlerden biri de ‘ses yalıtımsızlığı’ oldu. Vekiller, merdiven trabzanlarına asılı battaniyeler gördü. Tutuklu ve hükümlüler, battaniyelerin kurutmak için mi asıldığı yönündeki sorulara, “Ses yalıtımı o kadar kötü ki, yere çatal düşse, diğer koğuşlara bu büyük bir gürültü olarak yansıyor, konuştuğumuzda koğuş duvarlarından sesler çınlıyor. Çoğumuzda yüzde 30-40 düzeyinde işitme kaybı  oluştu. İşitme duyumuzu kaybetme riski var” yanıtını verdiler.
Ergenekon tutuklusu gazeteci Tuncay Özkan, milletvekillerine Silivri’den önce Metris Cezaevi’nde 17 gün ‘hücrede tecritte’ kaldığını ve burada kaldığı dönemde işkenceden ölen Engin Çeber’in işkenceden gelen seslerini duyduğunu söyledi.
Eski İstanbul Organize Suçlar Müdürü Adil Serdar Saçan, Başbakan Erdoğan’ı belediye başkanıyken 27 dosyadan ‘sanık’ olarak sorguladığını ifade ederek, “Bunu kine dönüştürmüş bir başbakanla karşı karşıyayım” diye konuştu. 
Gürbüz Çapan’sa Veli Küçük’ün kendisinden 10 milyon dolar haraç istediğini de iddia ederek, “Aynı kefeye koyuyorlar, benden haraç istemiş adam, ben nasıl, Ergenekoncu olurum” dedi. Haftada iki günü iki saat süreyle sıcak su verilmesini de eleştiren Çapan “Bırakın yıkanmayı bir Müslüman abdest alacak su bile bulamaz burada” dedi.