Gürbüz Çapan yurda döndü

Esenyurt Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında iki kardeşi tutuklanan
Haber: GÜNGÖR KARAKUŞ / Arşivi

İSTANBUL - Esenyurt Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında iki kardeşi tutuklanan ve rahatsızlığı nedeniyle bir süredir Almanya'da bulunan Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan dün akşam yurda döndü. Atatürk Havalimanı'nda pasaportuna el konulan Çapan, daha sonra makam otosuna binerek Esenyurt Belediyesi'ne gitti.
Düsseldorf'tan dün yurda dönen Gürbüz Çapan'a Atatürk Havalimanı Emniyet yetkililerince İstanbul DGM Savcılığı'na ifade vermesi için tebligat yapıldı ve pasaportuna el konuldu. Çapan, kendisini bekleyen 50 kişilik Esenyurtlu bir grup tarafından alkışlar arasında 'Halkçı başkan' sloganlarıyla karşılandı. Makam otosuna binen Çapan, belediyeye giderek çalışanlarıyla selamlaştıktan sonra makamında gazetecileri kabul etti.
'Aslanı kediye boğdururlar'
Esenyurt Belediyesi'nin haksız bir soruşturma geçirdiğini söyleyen Gürbüz Çapan, "Osmanlı'da bir deyim vardır. 'Aslanı kediye boğdururlar' Yapılan bu dedikoduların hepsinin içi boştur. Kaçacak ya da kaçıracak hiçbir işimiz yoktur" dedi. Çapan sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz ABD'den 180 milyon dolar kredi getirdik. Onunla yap, işlet, devret adında bir proje gerçekleştirdik. Ucuz arsa edinip, kooperatiflere peşkeş çekmişiz diye suçlanıyoruz. Kötü mü ettik? Bacasız kent kurdum, ödülü bu mu bana? Buradayım, asılmaya da razıyım."