Gürbüz Çapan'a 5 yıl hapis cezası

Gürbüz Çapan'a 5 yıl hapis cezası
Gürbüz Çapan'a 5 yıl hapis cezası
Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, örgüt kurmak ve rüşvet suçlarından 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı


İSTANBUL - Esenyurt'un eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan 21 yıla kadar hapis cezası istenen davada 5 yıla mahkûm oldu.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Ergenekon davası kapsamında tutuklu olan Gürbüz Çapan katılmadı. Çapan’ın rahatsızlığı dolayısıyla mahkemeye gelemeyeceğine dair dilekçe gönderdiği belirtildi. Duruşmada Gürbüz Çapan’ın kardeşi Zeki Çapan’ın da aralarında olduğu 9 tutuksuz sanık hazır bulundu. Tutuksuz sanıklar haklarında beraat kararı verilmesini istediler.

Davayı karara bağlayan Mahkeme Heyeti, sanıklar Zeki Çapan, Günay Çapan ve Çetin Çapan’ın suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak suçundan 10 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, bu üç sanık hakkında özel evrakta sahtecilik ve ihaleye fesat karıştırmak suçlarında açılan davanın zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına hükmetti.

Esenyurt Eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" suçundan mahkemedeki iyi halide gözönüne alınarak 1 yıl 8 ay , “rüşvet almak" suçundan da 3 yıl 4 ay hapisle cezalandırıldı. Çapan’ı toplam 5 yıl hapisle cezalandıran mahkeme “ihaleye fesat karıştırmak" suçundan açılan davanın ise zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına hükmetti. Mahkeme ayrıca Çapan hakkında cezanın infazından sonra denetimli serbestlik uygulanmasına da karar verdi.

11 sanığı "örgüte üye olmak" suçundan 10 ay hapisle cezalandıran mahkeme Rodi Firması Sahibi Fetin Kazancı’nın da aralarında olduğu 16 kişiye ise “rüşvet almak ve vermekö suçlarından 3’er yıl 4’er ay hapisle cezası verdi. Sanık Mehmet Uzunol “örgüte üye olmak ve rüşvet" suçlarından 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırılırken ,Gürbüz Çapan’ın babası Mahmut Çapan ve eski eşi Ayfer Çapan’ın da aralarında olduğu 69 sanık hakkında “örgüte üye olmak, özel evrakta sahtecilik ihaleye fesat karıştırmakö suçlarından açılan davalar zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırıldı. Bir sanığın dosyası ise yargılama sürecinde öldüğü için düşürüldü.

 

DAVANIN GEÇMİŞİ

 

Belediyedeki yolsuzluk iddialarına ilişkin İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 102 kişi hakkında açılan ve yaklaşık 3 yıl süren yargılama sonucunda görevsizlik kararı verilmişti. Söz konusu davanın görülmesine Aralık 2005'te İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden başlanmıştı.  Cumhuriyet Savcısı eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın "suç işlemek için örgüt kurmak", "rüşvet" ve "ihaleye fesat karıştırmak" suçlarından 7 yıldan 21 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.(dha)