Gürbüz Çapan'ın babası gözaltında

Eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın babası Mahmut Çapan'ın da aralarında bulunduğu yedi kişi gözaltına alındı.

Esenyurt Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin soruşturma çerçevesinde görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın babası Mahmut Çapan'ın da aralarında bulunduğu yedi kişi gözaltına alındı.
İstanbul DGM Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla soruşturmayı sürdüren İl Jandarma Alay Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü timleri, Mahmut Çapan ile birlikte, Belediye Fen İşleri Müdür Vekili Engin Polat, inşaat teknikerleri Kamil Durdağı ve Mustafa Yolcu, tahsildar Ferit Ali Atmacık ve daha önceden aranan Hasan Gündüz ile Yılmaz Aydın'ı gözaltına alarak, Zekeriyaköy Jandarma Karakolu'na götürdü.

Esenyurt Belde Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili İstanbul DGM Cumhuriyet Savcılığı'nca iddianame hazırlanarak kamu davası açılmıştı.
İstanbul 1 No'lu DGM'de görülen davada, 27 Nisan 2001'de tutuklanarak görevinden uzaklaştırılan ve halen Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde bulunan Gürbüz Çapan'ın 'çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak', 'ihaleye fesat karıştırmak' ve 'rüşvet almak' suçlarından 8 yıl ile 24 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması isteniyor.
42 sanıklı davada yargılanan Gürbüz Çapan'ın kardeşleri Zeki Çapan, Çetin Çapan ve Günay Çapan'ın da 'çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak', 'ihaleye fesat karıştırmak' ve 'Sahte evrak tanzim etmek' suçlarından 2 yıl 10 ay ile 9 yıl 3'er ay arasında ağır hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.