Gürcistan Türk akaryakıt tankerine el koydu

Gürcistan Türk akaryakıt tankerine el koydu
Gürcistan Türk akaryakıt tankerine el koydu
Kaptan tutuklandı, personel gözaltında


Ömer ERDEM


İSTANBUL - TÜPRAŞ’tan aldığı benzin ve motorini Abhazya’nın Suhumi Limanı'na götürmek üzere yola çıkan DENSA Denizcilik Şirketine bağlı Panama Bandıralı Buket isimli tanker, Gürcü hücum botlarınca durdurularak personeli ile birlikte sınır ihlali gerekçesiyle alıkonuldu. Geminin kaptanı Gürcistan’da çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Aralarında stayjer kaptan Özlem Akıncı Balca’nın da bulunduğu personel ise gemide gözaltında tutuluyor.

Geçen Cuma yola çıkan Türk tankeri Buket, Türk ve Rus ekonomik bölgesinde seyir halinde oldu Cumartesi saat 03.00 sıralarında irtibat kesildi. Koşuyolu’nda bulunan DENSA Tanker İşletmeciliği Ltd. Şti. yetkilileri kendilerine bağlı çalışan Buket isimli gemiden sinyal alamadıklarını belirterek Pazartesi günü arama kurtarma yetkililerine haber verdi. Kayıp gemi ile ilgili Dışişleri Bakanlığı'na da bilgi verildi. Yapılan araştırmanın ardından Dışişleri Bakanlığı yetkilileri DENSA şirketi Genel Müdürü Hüseyin Avni Şan’ı arayarak gemilerinin Gürcistan yetkililerince alıkonulduktan sonra Poti Limanı açıklarına demirlendiği bilgisini verdi.SİNYALİ KESTİLERŞirket gemiyi kurtarmak için Dışişleri Bakanlığı ve Gürcistanlı yetkililerle irtibata geçti. Hüseyin Avni Şen, son sinyalin gemi Sinop Limanı'na 96 mil, Rusya’nın Novorosysk Limanı'na 111 mil ve Gürcistan’ın Poti Limanı'na 256 mil açıklarındaki uluslararası karasularında iken aldıklarını söyledi. Gürcistanlı yetkililerin gemiye girer girmez, cebri olarak seyrüsefer cihazlarını ve İMO kurallarına göre kesinlikle kapatılması yasak olan AIS cihazını kapatarak sinyali kestiğini söyleyen Hüseyin Avni Şen, “Gemi personeli bir odaya kapatılarak gemi Poti Limanı'na çekilmiş. Kaptanımız, Mehmet Coşkun Öztürk, apar topar çıkarıldığı mahkemece 'sınır ihlali' gerekçesi ile tutuklanmış” dedi.

Hüseyin Avni Şen, daha önce de böyle olaylarla karşılaştıklarını belirterek “Bilindiği gibi Gürcistan hükümeti ile Abhazya’nın arası iyi değil. Gizli bir ambargo uyguluyorlar. Ancak bu tutumları sayesinde bizim de canımız yanıyor. Biz sonuçta yalnızca ticari amacı olan bir kuruluşuz ve gayriresmi hiç bir girişimimiz olmadı. Zaten kaptanımız da Seyri sırasında Rus karasularına kadar gidip, Abhazya’ya Rus kıyılarının açığından gitmeyi planlıyordu” diye konuştu.
Hüseyin Avni Şen, Akaryakıt yüklü tankerlerini ve 4’ü Azeri 17 personellerini kurtarmak için girişimlerinin sürdüğünü belirtti. (dha)