'Gurme' vali aşçıyla eşini işsiz bıraktı

Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, polisevinde, 'folyoda yumurtalı sucuk-pastırma' istedi. İzindeki aşçı Mehmet Güler evden geldi, "Hiç yapmadım" dedi. Vali, tarif ettiği yemeği beğenmeyince Güler'i çağırdı, aşçı korkudan gitmedi.

Ertesi gün aşçı ve aynı yerde çalışan eşi Belkiye işten atıldı. Belkiye hanım: "Bir gece Vali'ye kete yapmıştım." Vali topu Emniyet Müdürü Necmettin Emre'ye attı: "Uyumlu çalışamıyorlarmış. Eşine üzüldüm."

ARTVİN - 14 Ocak Pazar günü Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu'nun canı folyoda yumurtalı sucuk-pastırma çekti. Polisevine gitti. Aksi tesadüf: Polisevinin aşçısı Mehmet Güner o gün izinliydi.
Daha da aksi tesadüf: İzin gününde apar topar işbaşına çağırılan aşçı Güner, folyoda yumurtalı sucuk-pastırma yapmayı bilmiyordu. "Benim branşım sulu yemek, onu bilmiyorum" deyince Vali, Güner'i yanına kadar çağırıp tarifi verdi. Güner, folyoda yumurtalı sucuk-pastırmayı elinden geldiğince yaptı. Servis edildi. Ama Vali Aydoğdu beğenmedi. Aşçı Güner'i yanına çağırdı. Güner azarlanma korkusuyla gitmedi.
Bütün kapılar kapandı
Ertesi gün işsizdi. Sadece kendisi değil, aynı işyerinde çalışan eşi Belkiye Güner de. Üstelik durum neredeyse 'Onlara Artvin'de ona iş çıkmaz' boyutuna gelmişti:
"Lokantada AKP Merkez İlçe Başkanı Özkan Yıldırım da vardı, onu aradım. 'İşten çıkarıldınız değil mi?' diye sordu. Yanına gitmediğim için vali beyin 'Bir daha bu aşçıyı burada görmek istemiyorum' dediğini, Emniyet Müdürü Necmettin Emre, eşimin de burada çalıştığını söyleyince valinin 'Onu da çıkarın' dediğini anlattı. Ertesi gün bize Polisevi'nin zarar ettiği, sözleşmelerimizin feshedildiği söylendi. Halk Eğitim Merkezi'ndeki aşçılık kursuna başvurdum, müdür 'Vali bey oradan çıkarmış, buraya alırsam kızar' dedi. Yani şimdi hiçbir kurumda çalışamayacak mıyım?"
32 yaşındaki Belkiye Güner'inse duyguları karışıktı: "Eşime, vali bey çağırınca yanına gitmediği için kızdım. Ama beni niye çıkardılar? Vali beyin korumaları gecenin bir yarısı arayıp vali bey için Artvin ketesi istedi, seve seve yaptım. Valimizi seviyoruz ama bu haksızlık beni çok kırdı."
'Vur deyince öldürmüşler'
Üstelik AKP'li Yıldırım soruları yanıtsız bırakırken, Vali Aydoğdu da yapılanı abartılı bulmuştu: "Mesele yemekte değildi. Bana, 'Bu adamın yaptıkları çok oldu. Uyumlu çalışamıyoruz. İzniniz olursa çıkaracağız' dediler. Ben de kararı onlara bıraktım. Ama eşinin de çıkarıldığını duyunca çok üzüldüm. Onları başka bir yerde işe başlatıyorum. Yanlışı düzeltiyoruz. Polisevi'nden çıkarılmaları zaten planlanıyormuş. Çünkü kadrolu elemanlar gelmiş. 'Vur' deyince öldürülür ya, bu biraz öyle olmuş."
Lütfen not edin!
Türkiye'de başka 'vur deyince öldürme meraklılarının' olabileceği endişesiyle, Radikal muhabirleri folyoda yumurtalı sucuk-pastırma tarifinin peşine düştü. İçinde 5 bine yakın yemek tarifinin bulunduğu bir kitap yazan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Meslek Yüksekokulu Aşcılık Bölümü öğretim üyesi Cemal Türkan'a başvuruldu. Türkan bugüne kadar folyoda yumurtalı sucuk-pastırma diye bir yemek duymadığını, literatürde böyle bir yemek olmadığını, ancak folyoda pastırma tarifine dayanarak şöyle yapılabileceğini anlattı:
"Folyo kapaklı bir şekilde hazırlanır, içine az tereyağı, sucuk ve pastırma koyulur. Üzerine yumurta kırılır. 10-15 dakika fırında pişirilir. Servis edilir." (dha, Radikal)