Gürsel Tekin'i Kadir Topbaş'la ilgili kim yanılttı?

Gürsel Tekin'i Kadir Topbaş'la ilgili kim yanılttı?
Gürsel Tekin'i Kadir Topbaş'la ilgili kim yanılttı?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Taksim Gezi Parkı'ndaki aktivist gruba destek ziyaretinde, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 3. köprü temel atma törenini 'boykot' ettiğini öne sürdü. Oysa gerçek bunun tam tersiydi...

Radikal.com.tr - CHP yöneticilerinin Taksim Gezi Parkı'nda bekleyişini sürdüren aktivist gruba destek ziyaretinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 3. köprü temel atma törenini 'boykot' ettiğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in tamamen yanlış bilgilendirildiği kısa sürede ortaya çıktı. Zira Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törene katıldığı gibi, protokolde yer almış, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşleriyle sık sık aynı karede görüntülenmiş, hatta törende bir de konuşma yapmıştı.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Umut Oran, Taksim Gezi Parkı'nda bekleyişini sürdüren gruba destek ziyaretinde bulundular. Burada bir açıklama yapan Gürsel Tekin, Gezi Parkı'ndaki çalışmalara ve 3. köprü inşaatına değinerek, "Kentin sahibi yok, olsaydı kentin sahibiyle muhatap olacaktık. Sayın başbakanın dün söyledikleri dehşet verici demeçtir. Hukuk sisteminde bir başbakanın kentle ilgili karar verme şansı olmaz. Buranın belediye başkanı, buranın bakanı yok mu? Niçin bunlardan ses çıkmaz. Sayın Topbaş siz derhal o mimarlık diplomanızı yırtın. Eğer vicdanınız elveriyorsa siz 100 bin'lik bir plan yaptınız ve bu plan da bunun olmayacağını çok iyi biliyorsunuz. Sadece bir diktatörün talebiyle kenti yok edemezsiniz. Sayın Cumhurbaşkanı'nı da göreve davet ediyorum ve İstanbul'da yaşayan bir yurttaş olarak kendisinden randevu talep ediyorum" diye konuştu.

Tekin daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın dün 3. köprünün temel atma törenine katılmadığını öne sürerek, "Bu neden bir tavır ise kendisini kutluyorum. Kendisinin de 3. köprünün olamayacağını, İstanbul için bir katliam olacağını ifade eden bir insan olduğu için bundan dolayı katılmamışsa, öyle bir bilgi aldım, bu nedenle kendisini kutluyorum" diye konuştu.

Ancak gerçek bu değildi. Belediye Başkanı Kadir Topbaş dün temel atma törenine katılmış, protokolde bulunmuş hatta bir de konuşma yapmıştı...


'BUTONUN BAŞINDA OLMADIĞINI SÖYLEDİM'
Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Radikal.com.tr'de yer alan haberin ardından bir açıklama daha yaptı ve "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın neden butonun başında olmadığını vurguladığını" söyledi.

Tekin, şunları kaydetti: “İstanbul’un en önemli projelerinden 3. Köprü projesinin temel atma töreninde Sayın Topbaş butonun başında niye yok? Acaba Sayın Topbaş kendisinin yapmış olduğu 100 binlik planda 3. Köprü olmaz dediği için mi Başbakan tarafından yok sayıldı, yoksa yasa dışı temel atma töreninde suç ortağı olmak istemedi mi? Çünkü buranın ÇED raporu yok. ÇED raporu olmadan ihalenin yapılması, temel atılması bir suç unsurudur.”