Gürsel'in buluşu her yeri renklendirecek

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi bilimadamı Gürsel Sönmez'in...

İSTANBUL - Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi bilimadamı Gürsel Sönmez'in 'elektrik akımıyla renk değiştirebilen polimerler' ile ilgili makalesi Chemical Communications dergisinin kasım ayı kapak konusu oldu.
Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA) 2005 yılında 'Seçkin Genç Bilimci Ödülü'nü de alan Sönmez'in makalesi elektrokromik polimer hakkında. Makalede, Sönmez buluşu olan yeşil renk yansıtan polimerlerin kullanım alanından bahsediliyor. İletken plastik malzemeler olarak da bilinen elektrokromik polimerlerde yeşil rengin keşfi ile daha önce mevcut olan kırmızı ve mavi renkle birlikte üç ana rengin tamamlanması sağlandı. Sönmez bu çalışması ile üç ana renkteki polimerin uygun şartlarda karıştırılmasını ve binlerce rengin elde edilmesini sağladı. Plastik göstergelerin hayata geçmesinin önü açıldı.
'Mobilyanız renkten renge girebilir'
Bu teknolojinin şu anda reklam panolarında kullanıldığını anlatan Sönmez buluşunun nerelerde kullanılabileceği hakkında da şu bilgileri verdi: "Bu değişiklik saniyenin onda birinin (0.1 saniye) üzerindeki bir sürede renk değişimine ihtiyaç duyulan bütün göstergelerde kullanılabilir. Çok basit olarak, bu polimerler elektronik cihazların göstergelerinde kullanılabileceği gibi, duvarlarını bu malzeme ile kapladığınız odanızın veya herhangi bir mobilyanızın rengini küçük voltaj değişiklikleri ile renkten renge sokabilirsiniz. Ya da evinizin veya arabanızın camlarını bu malzemelerle kaplayarak güneşli havalarda camı karartıp, kapalı havalarda rengini açarak ısıtma ve soğutma işlemleri için enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz."


    http://www.radikal.com.tr/7643227643220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.