Gürtuna: Kar gündüz yağdı...

Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, İstanbul'un karla mücadelesinden yenik çıkmasını 'vatandaşların tedbirsizliğine ve karın gece değil de gündüz yağmasına' bağladı.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, İstanbul'un karla mücadelesinden yenik çıkmasını 'vatandaşların tedbirsizliğine ve karın gece değil de gündüz yağmasına' bağladı.
Yaşanan sıkıntılar nedeniyle eleştirilerin hedefi haline gelen Gürtuna şunları söyledi:
"Salı günü hava şartlarının kötüye gideceği bilgisini aldıktan sonra Afet Komisyonu'nda toplantı yaptık. Medya yoluyla vatandaşı tedbir almaları konusunda uyardık. Geceden kar yağınca bir problem yaşamıyoruz. Tuzlama yapıyoruz vatandaş da sabah ona göre çıkıyor. Ama gündüz kar yağışı başladığı zaman birçok insan tedbirsiz çıkıyor. Gerek sürücülerden gerek araçlardan kaynaklanan problemlerle trafik tıkanıyor. Dün yollar araçlar yüzünden kapandı, bizden dolayı kapanmadı. İstanbul'daki her yer Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda sanılıyor. Örneğin, Hadımköy, Haramidere, Arnavutköy, Ömerli yolu. Bunların büyükşehirle ilgisi yok."
Yaşananların olağanüstü bir durum olduğunu belirten Güntuna, şöyle devam etti:
"Bir günde bir ayda yağan karın üçte ikisi yağdı. Trafik şişince tuzlama yapılamadı. Biz vatandaşları 'Zincirsiz çıkmayın' diye uyardık. Ama yolda kalan bütün araçlar zincirsizdi. Burada bir acizlik kesinlikle söz konusu değil bütün ekiplerimiz çalıştı ama yaşadığımız sıkıntı trafiğin tıkanmasındandır, kazalardandır. Sorumluluğumuzda olmayan yerlere bile gıda, battaniye, sağlık ekibi gönderdik."