Gürtuna'nın umudu az

AKP İstanbul'da aday belirlemek için yoğun mesai içinde. Veysel Eroğlu anketlerde öne çıkan isim, ancak partililerden 'başına buyruk' eleştirisi alıyor.
İktidar partisinde, Kadir Topbaş ve İdris Güllüce isimleri de geçiyor; Ali Müfit Gürtuna'nın şansı az sayılıyor. CHP, 'Sağdan da oy alabilecek biri'ni arıyor.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

ANKARA - AKP'de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için anket çalışmaları hız kazandı. Ali Müfit Gürtuna'nın şansı yok gibi. Nitekim Gürtuna, aday adaylığı için son başvuru günü olmasına rağmen dün AKP'ye başvuruda bulunmadı. Ama Gürtuna, "Adaylığım konusunda Erdoğan'la görüştüm. Süreç işliyor" dedi. Anketlerde dört isim önde:
Veysel Eroğlu: Yapılan anketlerden hep birinci çıkıyor. En önemli özelliği tam bir proje adamı olması. AKP kulislerinde en büyük handikapı
'başına buyruk' biri olarak görülüyor. Ayrıca hitabetinin iyi olmadığı, yetki devretmekte zorlandığı ifade ediliyor.
Kadir Topbaş: Başbakan Erdoğan'la geçmişe dayanan dostlukları var. Beyoğlu'nda partili partisiz herkes tarafından sevilen bir isim. Geçmişinde Milli Görüşçülük yok.
İdris Güllüce: Yaklaşık 15 yıldır Erdoğan'la çalışıyor. Halen Tuzla Belediye Başkanlığı'nı yürütüyor. Dört aday arasında anketlerde hep dördüncü sırada çıkıyor. Ancak parti içinde sevilen bir isim. Artıları oldukça fazla. Camianın en entelektüel ismi olarak görülüyor. Hitabeti oldukça güçlü. AKP'lilere göre, "Vizyon sahibi, en yakışıklı adayımız" diye lanse ediliyor.
Erol Kaya: Pendik Belediye Başkanı. Erdoğan'la uzun süre çalıştı.
İstanbul'un başarılı belediye başkanlarından biri olarak gösteriliyor. Anketlerde zaman zaman ikinci sıraya çıkıyor. Diğer adaylar kadar şansı var.


CHP ne yapacak?
CHP, 'sağdan oy alabilecek' bir adayla 600 binlik oy farkını kapatmak için arayışta. Bu çerçevede önce Kemal Derviş üzerinde duruldu ancak olmadı. Ardından Ali Müfit Gürtuna ile İlhan Kesici gündeme geldi. CHP'nin yedekteki isimleri ise Sefa Sirmen, Akif Hamzaçebi ve Mustafa Sarıgül.
Sol ittifakın dışında kalan YTP, eski bakan Ercan Karakaş'ı SHP/DEHAP ortaklığının desteğine sundu, ancak bir sonuç çıkmadı.