Gürültü avcıları tatilde!

Gürültü avcıları tatilde!
Gürültü avcıları tatilde!
Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de gece yarısı ses denetimi yapıldı, cezalar kesildi


Yaşar ANTER- Ali GÜNDOĞAN


MUĞLA - Bodrum, Marmaris ve Fethiye ilçelerinde dün gece yapılan eşzamanlı gürültü operasyonunda yüksek sesle müzik yayını yapan eğlence merkezleri, disko ve barlar denetlendi. Muğla Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Ateş’in başkanlığındaki sivil ekipler Bodrum Barlar Sokağı'nın binalarında ellerinde ölçü cihazları çatı çatı gezip gizlice ölçüm yaptı, turistin eğlencesini işkenceye dönüştüren mekanlara ceza yağdırdı. Bodrum'da 12 işletmeye 12 bin 500'er lira ceza kesilirken, Marmaris'te ise 73 bar ve diskoya 15 ile 100 bin lira arasında ceza uygulandı.
Tatil yörelerinde turistlerin hanutçuluğun yanısıra başta gelen şikayetlerden biri olan eğlence mekanlarından kaynaklanan gürültü kirliliğini önlemek amacıyla dün gece geç saatlerde Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ile Bodrum Belediyesi ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa başlattığı ‘Gürültüye Hayır’ operasyonu ilginç görüntülere sahne oldu. Bodrum Orman İlçe Şefliği’nde Cuma gecesi saat 23.30’da belediye, emniyet ve operasyona katılacak çevre müdürleri ile toplantı yapan ve operasyona katılacak ekipteki görevlilerin cep telefonlarını toplayan Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Ateş’in de Bodrum’a gelerek başlattığı ve aynı anda Fethiye ile Marmaris ilçelerinde de yapılan operasyonda saat 23.00 - 04.00 arasında Bodrum’da 200’e yakın eğlence merkezi, disko, müzikhol, bar ve kafeterya denetlendi. Bodrum Belediyesi Çevre Denetleme Uzmanı Belgin Tüzün, 4 çevre mühendisi, 4 sivil zabıta memuru ve 8 sivil polisin katıldığı denetimler sırasında dünyaca ünlü Barlar Sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi’ndeki çatıların tepesine çıkarak, çatı çatı gezip ellerinde ses ölçüm cihazları ile mekanlara ani baskınlar düzenleyen çevre mühendisleri ilginç görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bazı bar ve diskoların binaların çatı katına orkestra yerleştirip canlı müzik yayını yaptıkları görüldü.


MEMURLARI İÇERİ ALMAK İSTEMEDİLER.


Yaklaşık iki saat süren çatı denetimlerinin ardından yüksek sesle müzik yayını yapan işletmelere içeri girerek yasal işlem yapmak isteyen memurları disko kapılarında bekleyen görevlilerin engellemeye çalıştığı, tartışma çıktığı, araya giren polislerin müdahalesi ile memurların yasal işlem yapabildiği görüldü. Denetimler sırasında ise bazı diskoların müzik yayınlarının caddelere taştığı, bazı eğlence mekanlarının gürültülerinin 1.5 kilometre kadar uzağa ulaştığı belirlendi.


İKİ CAFE-DİSKO ARASINDA RESTORANCININ İSYANI


Cumhuriyet Caddesi'nde 3 yıl önce açtığı restoranda turizme hizmet vermeye çalıştığını belirten ve adının açıklanmasını istemeyen bir işletmeci, “Bodrum Kalesi manzaralı ve denize sıfır restoranı 10 yıllığına büyük paralar vererek kiraladım, yaklaşık 300 bin TL masraf yaptım, ruhsatı aldıktan iki yıl sonra hemen sağıma ve soluma iki tane kafe açtılar, ancak disko faaliyeti göstermeye başladılar. Restoran masalarının dibine koydukları dev kolonlar nedeniyle bırakın turistin masada oturup yemek yemesini, turist yoldan yürüyerek geçemez oldu. İflas etmek üzereyim. Denetimler sadece gürültü ile ilgili kalmamalı, verilen ruhsata göre faaliyet yapılıp yapılmadığı da denetlenmeli, çorbacı açıp disko gibi çalıştıran, restoran açıp canlı müzik yayını yapanlar var. İşte bunlar Bodrum’da turizmi dibe vurduruyor” dedi.


KİMSEYİ RAHATSIZ ETMEDEN EĞLENCE


İzmir’den bir haftalık tatil için gelen elektrik mühendisi Ali Akcar ise (49), “Biraz önce gürültü ile ilgili olarak eşimle tartışarak adeta kavga ederek yürüyorduk. Tatil için geldiğimiz Bodrum bu mu, burada dinlenilir mi? diye. 20 yıl öncenin tatil, huzur, dinlence ve eğlence kenti Bodrum’dan eser kalmamış. Türk insanı olarak bunların neden hepsini birden yapamıyoruz, anlamakta güçlük çekiyorum. Turizmde her sektör birbirini ezerek mi ayakta kalacağını sanıyor” dedi. Bazı tatilciler ise Bodrum’un bir eğlence merkezi olduğunu ve gürültünün de olabileceğini, çünkü insanların eğlenmek için Bodrum’u tercih ettiklerini savundu.
Bodrum’a gelen turistlerin rahat bir şekilde tatillerini yapmaları gerektiğine dikkati çeken TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç ise şunları söyledi:
“Açık alandaki eğlence mekanlarına 23.30’dan sonra uygulanacak müzik yayını yasağını olumlu buluyorum. Ancak uygulama 1 saat daha ileri alınabilir. Denetimler çok önemli, herşeyi devletin memurundan beklemek, illede ceza ile hizaya gelmek yerine turizm işletmecileri Bodrum neden turizmde bu kadar dibe vurdu bunu düşünmeli, nedenlerini bulmalı. Ki apaçık ortada, bunları özveri ve öz denetim ile gidermeye çalışmalı. Aşırı müzik yayını yaparak hem turisti kaçıran hem de komşusunun ekmeğiyle oynayan bir turizmci modeli olamaz. Bodrum’da yaşanan sınırsız özgür yaşama bir sınırlama getirilmeli. Yerleşim alanlarının dışında bulunan eğlence mekanlarında ise biraz daha esnek davranılabilir, sınırlar çok iyi belirlenmeli.”


OPERASYON ÖNCESİ CEP TELEFONLARI TOPLANDI


Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Ateş de, “Operasyondan kimsenin haberi olmaması için memurlarımızın cep telefonlarını topluyor, telsiz dağıtıyoruz. Sivil ekipler tarafından gürültü yapan tesisin tepesinde, etrafında ölçüm yapıyoruz, daha sonra sesi kestirip yeniden ses cihazı ile ölçüm yapıyoruz. Aradaki fark 5 desibeli geçerse para cezası uyguluyoruz. Yaptığımız baskınlar öncesi tüm mekanlara gerekli yasal uyarıları yaptık. Yasalara uymayanlara karşı hoşgörü göstermeyeceğiz. Çünkü tatil yörelerinde turisti rahatsız eden unsurların başında gürültü geliyor. Çevreye gürültü yayan, turistin huzurunu bozan, turist kaçıran işletmelere tahammülümüz yok. İkinci kez aynı suçu işleyen işletmelere ceza ikiye katlanacak üçüncüsünde ise anında ruhsatını iptal edeceğiz. Baskınlar haftanın farklı günlerinde devam edecek. Gürültü ile ilgili mücadelede hızlı hareket edebilmek için başta Bodrum Belediyesi olmak üzere Çevre Denetim Birimleri kurmaya başladık, bakanlıktan da ek personel ve cihaz desteği gelmeye devam edecek. Tatil yörelerinden turistin huzurunu kaçıran ve turisti kaçıran her türlü olumsuzluğa müdahale edeceğiz” dedi. Ateş iki saat içerisinde 12 işletmeye 12 bin 500 TL para cezası verildiğini söyledi.


MARMARİS'TE SES LİMİTLERİ ÜÇ KAT AŞILMIŞ


Marmaris'in Uzunyalı Mevkii ve Barlar Sokağı'nda bulunan 73 eğlence merkezi denetiminde ise limitlerini aştığı tespit edildi. Muğla İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından 73 bar ve diskoya 15 ile 100 bin lira arasında ceza kesildi.
Marmaris'te eğlencenin kalbi olarak bilinen Uzunyalı Mevkii ve Barlar Sokağı'ndaki denetimleri Marmaris Çevre Müdürlüğü, İlçe Belediye Zabıta Müdürlüğü, polis, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı, Belediye ruhsat işleri yetkilerinden oluşan 15 kişilik komisyon yaptı. önce oteller bölgesi olarak bilinen Uzunyalı Mevkii sahil şeridinde bulunan disko ve barların desimetre cihazı ile ses limiti ölçümü saat 23.00'ten itibaren yapıldı. Üç kilometrelik sahil şeridinde bulunan 52 eğlence merkezinde yapılan denetimlerde hepsinin ses limitlerini iki kat aştığı belirlenerek tutanakla cezai işlem uygulandı. Saat 02.30'da Marmaris'in en yoğun turist sirkülasyonunun olduğu Barlar Sokağı'nda denetimlere başlanıldı. Yapılan uygulamalar sırasında 21 eğlence merkezinin ses limitlerini 3 kat aştığı belirlenerek işletmecilere 15 ile 100 bin lira arasında ceza uygulandı.
Bazı eğlence merkezlerinde ise denetime rağmen yüksek seste yapılan müzik yayınlarının kesilmediği görüldü. (dha)