Gürültüyle mücadele tam gaz: 86 yaşındaki nineye tencere tava cezası!

Gürültüyle mücadele tam gaz: 86 yaşındaki nineye tencere tava cezası!
Gürültüyle mücadele tam gaz: 86 yaşındaki nineye tencere tava cezası!
Finike'de Gezi Parkı'ndaki olayların ardından protesto eylemlerine tencere-tava çalarak destek veren 86 yaşındaki Sevim Uysal ve 29 yaşındaki Yavuz Denizer'e gürültü yaptıkları gerekçesiyle Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası kesildi.

FİNİKE - Gezi direnişinde tencere tava çaldıkları gerekçesiyle ceza yazılan vatandaşlara yenileri ekleniyor. Son olarak Antalya'nın Finike İlçesi'nde, Gezi Parkı'ndaki olayların ardından protesto eylemlerine tencere-tava çalarak destek veren 86 yaşındaki Sevim Uysal ve 29 yaşındaki Yavuz Denizer'e gürültü yaptıkları gerekçesiyle Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası kesildi. Uysal ve Denizer, avukatları Kadir Çetinkaya aracılığıyla cezaya itiraz etti.
Avukat Kadir Çetinkaya, müvekkilleri Sevim Uysal ve Yavuz Denizer'e 'Kabahatler Kanunu'na muhalefet' suçundan 88 lira para cezası kesilmesi üzerine Finike Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği'ne itiraz dilekçesi verdi. Avukat Çetinkaya, bu işlemin yasaya aykırı, müvekkillerinin eylemininse demokratik hak olduğu görüşünü dile getirdi.
Avukat Çetinkaya verdiği itiraz dilekçesinde, eylemin tüm ülke genelinde her gün saat 21.00'de yapıldığını hatırlatarak, müvekkilleri Sevim Uysal ve Yavuz Denizer'in de kendi evlerinde tencere-tava çalarak eyleme katıldığını vurguladı. Eylem sonrasında sivil polislerin müvekkillerinin evlerine gelerek para cezası keseceklerini bildirdiğini hatırlatan Çetinkaya, tüm itirazlara rağmen polisin tutanak düzenleyerek idari para cezası kestiğini vurguladı. 

Tencere tava eylemcisine 'gürültü' cezasıTencere-tava çalma eyleminin protesto niteliğinde olduğuna dilekçesinde yer veren avukat Çetinkaya, yapılan işlemin yasaya aykırı, eyleminse demokratik hak niteliğinde olduğunu savundu. Tencere- tava çalmanın bir nevi ifade ve düşünce özgürlüğü olduğuna değinen Çetinkaya, enstrümantal bir müzik şeklinde ortaya çıkan tencere-tava çalmanın hiçbir yasa hükmünü ihlal edecek nitelikte bir eylem olmadığını kaydetti.
Demokratik haklara dayanan eylemin hiçbir şekilde başka kişi ya da kişileri rahatsız edecek nitelik taşımadığına dilekçesinde yer veren Çetinkaya, müvekkilleri Sevim Uysal ve Yavuz Denizer'in böyle bir kastı olmadığını, saat 21.00 sıralarındaki herhangi bir sesin çevreyi rahatsız etmesinin de mümkün olmadığını söyledi. Finike Limanı içerisindeki bazı işletmelerin saat 03.00'e kadar müzik yayını yaptığını dilekçesinde hatırlatan Çetinkaya, kesilen cezanın objektiflik ilkesinden uzak olduğunu belirtti. Avukat Çetinkaya, cezanın iptal edilmesini talep etti. 

'KESİLEN CEZA HUKUKA AYKIRI'
Sevim Uysal, sivil polislerin gürültü yaptığı gerekçesiyle evine gelerek 88 lira ceza yazdığını belirtti. Uysal, "Ben de eylem yapan herkes gibi demokratik hakkımı kullandım. Turistik bir bölgede yaşadığımız için geç saatlere kadar müzik yayını yapılıyor. Evim hemen Finike Limanı'nın yanında. Buradaki işletmeler saat 03.00'e kadar yüksek sesle müzik yayını yapıyor. Herkesin uyuduğu sırada müzik yayını yapan işletmeler hakkında herhangi bir işlem yapılmazken, benim saat 21.00'de tencere-tava çalmam gürültü sayılıyor. Yapılan uygulama kesinlikle hukuka aykırı. Bu nedenle itirazda bulundum" diye konuştu. (Suat SÖĞÜT/DHA)


Gel yavaş, yerler yaş!

Çapulcu tencere uygulaması çıktı


  http://www.radikal.com.tr/1140583114058312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hukuk devlet miyiz? değil miyiz? - bizeke

  Hukukumuzda gürültü ile mücadelede bazı hukuki müeyyideler getirilmiştir.Bu nedenle de tencere-tava çalarak komşularını rahatsız eden bu kişiye cezai müeyyide uygulanması doğrudur. Ancak önümüzde ramazan ayı geliyor.Sahurda davul çalınması konusunda bakalım bu müeyyideler uygulanacak mı? ziraGece yarısı davul çalınması hukukumuzca yasaklanmıştır. Sahurda davul gürültüsü ile halkın rahatsız edilmesi hukukumuzda yasalarca ve idari kararlarla yasaklanmaştır. Kabahatler Kanunu, Polis ve Selahiyetler kanunu ,Gürültü ile mücadele yönetmeliği bu eyleme izin vermez. Bu nedenle davulcular ile, bu eylemlere izin veren önleyemedikleri için görevlerini ihmal eden,kamu hizmetlileri hakkında vatandaşların savcılara suç duyurusu yapmaları hukuk devletinin bir gereğidir.Hal böyleyken İstanbul'un bazı belediyelerinde güzel davul çalma yarışmaları yapıldığını medyadan öğreniyoruz. Bu yarışmayı yapan veya davul çalma müsadesi veren yetkili kişilerin vazifeyi suiistimal suçu işlediklerinin farkında değiller mi? Hukuk devlet miyiz? değil miyiz

  Cifte standartli demokrasi " BIZIMKILER VE OTEKILER" - vallagrande

  sayin basbakan diger nineleri grup toplantilarinda ve meydanlarda saatlerce anlatmakla bitiremiyordu, demokratik hakkini arayan nineye ne diyecek acaba? Sen otekilerdensin ve cok hak ariyorsun haydi al tasini tencereni .......git.

  ilk önce tamamdır yapsınlar etsinler dedim - bilmehakki

  ama tencere tava işi iyice ilkelleşti ve inadına komşudan intikam alma duyguları ile yapılmaya başlandı. çoğunluk söz ile yeter çok uzun çalıyorsun dedi durdu ama sonunda illallah dedi. çoğu mahallelerde 3-5 kişinin 100 lerce kişinin kafasını şişirdiği hal aldı. çoğunluk istese işin sonu feci yaralanmalara bile varabilirdi. ŞİKAYET ETME medeni bir HAKTIR. Ne yapsaydı vatandaş.? Bu hak ile alay etmek medenilik değil ilkelliktir.

  kabahtı siz işliyorsunuz. - demlicay2011

  yıllarca bu memleket hortumlandı. binlerce onbinlerce otobüs sayısına eş siz ne yaptınız. 10 onbeş otobüsü sergilediniz camları kırıldı diye. bu mu türklük bu mu müslümanlık bu mu beyin cevheriniz. hangisi daha ağır sizce. millet bunları görmüyor diye bendemi görmüyorum ey cahiller. alman malınan muhtaç kalalar. yediğiniz içtiğiniz kullandığınız avrupa üstelik bir de ahlaksız diye küfür edersiniz. o zmaan mallarını neden kullanıyorsun yahu. asabım bozuldu. bu güzel cümleleri haketmiyorsunuz. alman ambargosunda ezileceksini inim inim inleyeceksiniz. kimyanız sanayiniz arabanız kalmayacak. doğru koreye yallah.

  ! - yorumlama

  demokrasinin gözünü seveyim.sonucuna katlanırsan her şeyi yaparsın.

  gürültü yapılması - bizeke

  Hukukumuzda gürültü ile mücadelede bazı hukuki müeyyideler getirilmiştir.Bu nedenle de tencere-tava çalarak komşularını rahatsı eden bu kişiye cezai müeyyide uygulanması doğrudur. Ancak önümüzde ramazan ayı geliyor.Sahurda davul çalınması konusunda bakalım bu müeyyideler uygulanacak mı? ziraGece yarısı davul çalınması hukukumuzca yasaklanmıştır. Sahurda davul gürültüsü ile halkın rahatsız edilmesi hukukumuzda yasalarca ve idari kararlarla yasaklanmaştır. Kabahatler Kanunu, Polis ve Selahiyetler kanunu ,Gürültü ile mücadele yönetmeliği bu eyleme izin vermez. Bu nedenle davulcular ile, bu eylemleri önleyemedikleri için görevlerini ihmal eden,kamu hizmetlileri ve hukuki yasaklara rağmen bu eyleme izin veren görevliler hakkında vatandaşların savcılara suç duyurusu yapmaları , daha önemlisi ,savcılar da vatandaşların suç duyurusu yapmalarını beklemeden kendilerinden derhal soruşturmaya gitmeleri de hukuk devletinin bir gereğidir.Hal böyleyken İstanbulun bazı belediyelerinde güzel davul çalma yarışmaları yapıldığını medyadan öğreniyoruz. Bu yarışmayı yapan veya davul çalma müsadesi veren yetkili kişilerin vazifeyi suiistimal suçu işlediklerinin farkında değiller mi?

  Milyonlar arasindan teyzeyi nasil bulmuslar acaba. - kujo84

  Ibret olsun diye kime denk gelirse kesiyolar cezayi ama milleti dahada kizdirmaktan baska bi ise yaramiyo.Keser doner sap doner...