Gürüz atağa kalktı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 10 ay önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Dicle Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan Prof. Fikri Canoruç'un...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 10 ay önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Dicle Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan Prof. Fikri Canoruç'un 'PKK yandaşı' olduğu gerekçesiyle görevden alınması için Cumhurbaşkanlığı'na başvurdu. Sezer kararı inceliyor.
Gürüz 27 Nisan'daki YÖK Genel Kurulu toplantısında geçen yılki rektörlük seçimlerini hatırlatarak Dicle Üniversitesi'nde 'büyük ve ciddi sorunlar' yaşandığını ileri sürdü.
Özaydın'a övgü
Gürüz, üniversitede dört yıl rektörlük yapan Prof. Mehmet Özaydın'ın seçimde 214 oy
alarak birinci gelmesi ve YÖK listesinde de ilk sırada yer almasına rağmen, Sezer'in ikinci sıradaki Canoruç'u rektör
atadığını hatırlattı. Gürüz, aynı zamanda emekli bir albay olan Özaydın'ın bölgede ve üniversitede PKK ile Hizbullah'ın etkisini kırmak için mücadele verdiğini belirtti.
Canoruç'un göreve başlamasının ardından üniversitede PKK faaliyetinin arttığını ileri süren Gürüz, bunun da 'hakkında PKK yandaşı iddiası bulunan Canoruç'tan kaynaklandığını' iddia etti. Gürüz, 'üniversitenin huzuru için' Canoruç'un görevden alınmasını istedi ve bu isteğini oya sundu.
Gürüz'ün bu ithamlarına Sezer'in YÖK'e üye atadığı Prof. Aysel Çelikel, Prof. Alpaslan Işıklı, Prof. Türkan Saylan ve Prof. Burhan Şenatalar, "Ortada delil mi var?" diyerek karşı çıktı. Gürüz, "Elimizde istihbarat birimlerinin raporu var" deyince muhalif üyeler, "Rivayetlerle bir rektör görevden alınamaz. Ortada delil yok. İnsanları PKK'lı ve irticacı diye damgalayıp bırakamazsınız" dedi. Gürüz ise, "Rapor var. Sezer, adamını görevden almak zorunda kalacak" diye konuştu.
Sezer'in zor seçimi
Gürüz'ün önerisi oyçokluğuyla kabul edilerek Köşk'e gönderildi. Gürüz tarafından kamuoyu önünde 'PKK yandaşını koruyor' görüntüsüyle karşılaşma ihtimaliyle, 'kendi atadığı rektörü geri alma' seçenekleriyle karşı karşıya kalan Sezer ve kurmayları, dosyayı incelemeye aldı.
Canoruç: Çok ağır iftira
Üniversitedeki seçimlerde 186 oy alarak ikinci olmasına karşın Sezer tarafından rektör atanan Prof. Fikri Canoruç, kendisiyle ilgili karardan haberinin olmadığını açıkladı. Üniversitede dört yılda yapılamayanları görevde olduğu 10 ayda yaptığını belirten Canoruç, şunları söyledi: "36 yıllık meslek hayatımda hiçbir ideolojik saplantım olmadığı gibi, Türkiye'nin birlik bütünlüğü aleyhine bir görüşe yakın olmam suçlaması kadar ağır iftira olamaz. Güneydoğu bölgesinde çalışmak maalesef riskli. Ama ben Güneydoğulu da değilim ki, böyle çamur atmak için gerekçe yapılsın. Ben yörüküm. Bundan da hep gurur duydum. YÖK başkanı ya da yöneticisi gibi düşünmemek de suçlamak için yeterli olamaz. Atatürk ilkelerinden hiç ödün vermedim."