Gürüz: O pankart sapıkça

Ergenekon operasyonunda gözaltına alınan eski YÖK Başkanı Gürüz ilginç açıklamalar yaptı. Gürüz bütün darbelere karşı olduğunu söyleyerek, " 28 Şubat darbe değildi" dedi

 

Ergenekon operasyonunun 10'uncu dalgasında gözaltına alınan YÖK eski başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, Ahmet Hakan'ın hazırlayıp sunduğu Tarafsız Bölge adlı programa konuk oldu.

İşte Kemal Gürüz’ün konuşmalarından başlıklar

Bütün darbelere karşıyım... '28 Şubat' darbe değildi. Anayasal süreç içinde yapılmış bir işlemdi.

Demirel'e büyük saygım var. Demirelciyim. Ama son seçimde oyumu CHP'ye verdim. Bu seçimde de CHP'ye vereceğim.

Benim görev yaptığım dönemde bana ne askeri kanattan ne de sivil kanattan bir talimat gelmedi. Ben Erbakan'ın yerinde olsam o kararları imzalamazdım. YÖK Başkanı'yken MGK'ya brifing verdim. Ben sicil amiriyim. Görevim gereği Üniversitede çalışanlarına teskiye doldurdum. Kimseyi fişlemedim. Kimsenin eşinin başının kapalı olması ya da namaz kılması beni ilgilendirmez.

Anayasa Mahkamesi'nin 1997 yılında aldığı türban kararına uymayan benim için dincidir.

Beşir Atalay irticai faliyetlerden dolayı görevden alınmış rektördür. Çağırdım istifaya davet ettim. Kabul etmedi ben de görevden aldım araya bugün bakan olan Sayid Yazıcı'yı koydu. Bir üyemiz pişman olmuş dedi.  Beşir Atalay'la gelsin istediği yerde tartışalım.

Ordu göreve pankartı açanlar için ne dedi?

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin düzenlediği bir mitingti. Rektör arkadaşlar beni davet etti gittim. (Ordu göreve pankartlı fotoğrafı anlatıyor)Benim o pankartı açan grupla uzaktan yakından ilgim yok. O pankartı sapık ruhlu bir girişim olarak görüyorum. F tipi medya bu fotoğrafı kullanarak hakkımda olumsuz yayınlar yaptı.

İmam hatipten çıkıp kaymakam olunmaz, imam hatipten çıkıp öğretmen olunmaz, vali olunmaz. Yapa yapa bu hale gelinmiştir.

Ben Türk milliyetçisiyim. Türkiye Cumhuriyetinin çıkarları ABD çıkarlarıyla örtüşüyor. Osmanlı bu tercihini Almanlardan yana kullandığı için battı.

Ben geçmişte yaptıklarımdan dolayı hiç pişman olmadım. Bugün olsa yine yaparım. Hatta az bile yaptığımı düşünüyorum