Gürüz'e bir darbe daha

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, YÖK Genel Kurulu'nun, Başkan Kemal Gürüz'ün isteği üzerine oyçokluğuyla karar aldığı Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Fikri Canoruç'un görevden uzaklaştırılması isteğini geri çevirdi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, YÖK Genel Kurulu'nun, Başkan Kemal Gürüz'ün isteği üzerine oyçokluğuyla karar aldığı Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Fikri Canoruç'un görevden uzaklaştırılması isteğini geri çevirdi. Sezer, Prof. Canoruç hakkında 'PKK'lı' suçlamasını içeren dosyayı 'hukuka uygun bulmayarak' iade etti.
YÖK Genel Kurulu, 27 Nisan tarihli toplantısında, Sezer'in YÖK'e üye olarak atadığı Prof. Aysel Çelikel, Prof. Alpaslan Işıklı, Prof. Burhan Şenatalar ve Prof. Türkan Saylan'ın muhalefetine rağmen oyçokluğuyla Prof. Canoruç'un görevden alınması kararına varmıştı. Gürüz, kararı Köşk'e gönderdikten sonra Canoruç'un görevden alınması istemini Sezer'in onaylamasını beklemeye başlamıştı. Sezer ise Gürüz'ün sunduğu istihbarat raporunu 'hukuka aykırı' bularak, 'ret yazısı' gönderdi.
Sezer'in, YÖK kararını onaylamaması üzerine YÖK Başkanı Gürüz'ün, kendisine yakın üyelere "Biz ülke için en doğrusu neyse onu yapmaya çalışıyoruz. Ne yapalım" dediği öğrenildi.
Gürüz'ün Fikri Canoruç hakkındaki 'PKK'lı' suçlamasını başından beri 'hukuka aykırı' bulan YÖK'ün muhalif üyeleri Aysel Çelikel, Burhan Şenatalar, Alpaslan Işıklı ve Türkan Saylan, Sezer'in kararını desteklediler. Prof. Aysel Çelikel, YÖK'ün bu karardan
'ciddi bir ders' alması gerektiğini savundu.
Rektör Canoruç ise, Gürüz'ün kendisine ve Sezer'e karşı bir 'karalama kampanyası' sürdürdüğünü ve mücadelesini Gürüz'e 100 milyar liralık tazminat davası açarak başlattığını söyledi. DÜ'de 27 Haziran 2000'de yapılan rektörlük seçimlerinde, Cumhurbaşkanı Sezer, üniversitedeki seçimlerde ikinci gelen Prof. Fikri Canoruç'u rektörlüğe atamıştı.


  ETİKETLER:

  YÖK

  ,

  PKK

  ,

  Ankara

  ,

  Türkan Saylan