Güven artırmaya devam

Yunanistan, Kara Harp Okulu öğrencilerinin Atina ziyareti sırasında yaşanan bayrak krizi nedeniyle, Ankara'ya resmi özür gönderince Genelkurmay Başkanlığı güven artırıcı önlemlere kaldığı yerden devam edileceğini açıkladı.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Yunanistan, Kara Harp Okulu öğrencilerinin Atina ziyareti sırasında yaşanan bayrak krizi nedeniyle, Ankara'ya resmi özür gönderince Genelkurmay Başkanlığı güven artırıcı önlemlere kaldığı yerden devam edileceğini açıkladı.
Genelkurmay Başkanlığı Yunanistan-Kıbrıs Daire Başkanı Tuğamiral Mücahit Şişlioğlu, dün Genelkurmay Karargahı'nda Türkiye-Yunanistan arasındaki güven artırıcı önlemler hakkında bilgi verdi. Şişlioğlu, Genelkurmay'ın 16 Nisan'da, bayrak
olayıyla ilgili açıklamasını anımsatarak, "Biz bu olayla ilgili olarak Yunan makamlarından iki hususu talep ettik; resmi olarak özür dilenmesi ve olayın faillerinin bulunarak cezalandırılması" dedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün 20 Nisan tarihinde İstanbul'daki Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki konuşmasında da bu talepleri dile getirdiğini anımsatan Şişlioğlu, şöyle devam etti:
"Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Nikolas Ntouvas'ın 21 Nisan'da Kara Kuvvetleri Komutanımız Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a hitaben yazmış olduğu mektup, 22 Nisan'da bize ulaşmıştır. Ntouvas mektupta; Yunan Kara Harp Okulu'nda vuku bulan uygunsuz ve kınanacak olay için özür dilemiş, olayın faillerinin bulunması maksadıyla, derhal bir soruşturma başlatılmasına emir verdiğini, Yunan Askeri Mahkemesi'nce konunun incelenmekte olduğunu ve en ağır cezanın verileceğini ifade etmiştir. Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı'nın olayın başından beri bu konuda göstermiş olduğu hassasiyet memnuniyetle karşılanmıştır."
'Dışişleri'ne bilgi verildi'
Gelen mektupla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'na bilgi verildiğini belirten Şişlioğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bilgilendirilmesinden önce değerlendirme yapıldığını, değerlendirme ve arzının zaman aldığını söyledi.
Şişlioğlu, Ntouvas'ın Büyükanıt'ı haziranda Atina'ya davet etmesiyle ilgili olarak ise "Önümüzde daha zaman var. Değerlendirmelerimiz sürüyor" dedi.
Beş ortak hedef var
Yunanistan'la güven artırıcı önlemlerin 2002'de uygulanmaya başlandığını hatırlatan tuğamiral Mücahit Şişlioğlu, bu kapsamda Yunanistan'la Türkiye arasında 11 önlem üzerinde mutabakata varıldığını, bunlardan beşinin askeri konularla ilgili olduğunu söyledi. Şişlioğlu'nun verdiği bilgiye göre, 2005 yılı içinde icrasına ilişkin planlama yapılan söz konusu beş önlem şunlar:

 • Türk ve Yunan Kara, Deniz ve Hava Harp Okulu öğrencilerinin karşılıklı okul ziyaretleri,
 • Genelkurmay heyetlerinin karşılıklı karargâh ziyaretleri,
 • Silahlı kuvvetler akademilerinin müdavimlerinin karşılıklı ziyaretleri,
 • Türkiye ile Yunanistan'daki birer askeri hastane arasında internet ve telefon aracılığıyla görüş alışverişini sağlayacak tele-tıp hattının kurulması için ortaklık merkezlerinde karşılıklı olarak bir-iki haftalık kurslar düzenlenmesi.
  Şişlioğlu, "İki ülke askeri makamları arasında bir güven ortamı yaratılacağına inanıyoruz. mayısta Türk Deniz Harp Okulu öğrencilerinden oluşan bir heyet, Yunan Deniz Harp Okulu'nu ziyaret edecek. Bu kapsamda güven artırıcı önlemlere olumlu bakıyoruz" dedi.


  • http://www.radikal.com.tr/8478078478070

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.