'Güvenimizi yineledik'

'Güvenimizi yineledik'
'Güvenimizi yineledik'
Başbakan Erdoğan'ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile görüşen ABD Elçisi Ricciardone, "Türk demokrasisine güvenimizi yineledik" dedi.

Gezi Parkı olayları sırasında çok sayıda açıklama yapan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone AK Parti Genel Merkezi’ni ziyaret edip Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile görüştü. Ricciardone, ABD olarak Türk demokrasisine güvendiklerini ve AK Parti ziyaretinde bu güveni yinelediklerini belirterek, “Çünkü bizim, ifade özgürlüğü, demokratik toplantı özgürlüğü konusunda aramızda bir görüş farkı yok. Ben inanıyorum ki ilişkilerimiz hala güçlü ve sağlıklı. ABD olarak Türk demokrasisine güveniyoruz, Türk halkı ve hükümeti ile ilişkimiz devam ediyor” dedi. ABD Büyükelçisi Ricciardone dün Başbakan Erdoğan başkanlığındaki MKYK toplantısı devam ederken AK Parti Genel Merkezi’ne geldi. Erdoğan’ın başdanışmanı AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan ile yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Ricciardone, AK Parti hükümetiyle yakın ilişki içerisinde bulunduklarını belirterek, Türkiye’de muhalefetle de görüştüklerini söyledi. “Biz Türkiye’nin dostu ve müttefikiyiz. Gerilim zamanlarında ve daha az gerilim zamanlarında da dost ve müttefikiz” diyen Ricciardone, “Ortak çıkarlarımıza önem veriyoruz. Demokratik, büyüyen ve dinamik ekonomi olarak Türkiye’nin gücüne önem veriyoruz” diye konuştu. AK Parti’nin üst düzey yetkilileriyle görüşmelerinin de devam ettiğini ifade eden Ricciardone, “ABD olarak Türk demokrasisine güveniyoruz ” dedi.Görüşmede Gezi Parkı olaylarının gündeme gelip gelmediği sorusuna da Riccardone, “Görüşmelerimizi yüksek düzeyde bir prensibe dayalı olarak gerçekleştirdik. İfade özgürlüğü ve barışçıl toplanma özgürlüğü açısından güvenimizi tekrarladık” yanıtını verdi. 

Ayarlanmış bir görüşme 

MKYK toplantısının ardından ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin ziyareti hakkında değerlendirmede bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Biz Amerika ile müttefik olan bir ülkeyiz. Bu çok önceden ayarlanmış olan bir görüşme” diye konuştu.