Güvenli şifre nasıl seçilir?

Vatandaşların şifre seçerken doğum tarihi ya da yakınlarının isimlerini kullanmamasını isteyen Emniyet Müdürlüğü, güvenilir şifre örneklerini de verdi.

KONYA - Emniyet uyarıyor; kredi kartı ve internet bankacılığında şifre seçerken, sanatçı ve kent isimlerini, evde beslenen hayvanın adını, aile bireylerinin isminin ters yazılmış şeklini kullanmayın. Güvenilir şifre de örneklendirildi: 'Ben 15 senedir Mamak'ta oturuyorum' cümlesindeki kelimelerin baş harfleriyle rakamlarından oluşan şifre: B15SMO
Eş ve çocuğunuzun ismini kullanmayın
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın hazırladığı 2004 yılı raporuna göre, kredi kartı ve online bankacılık işlemleri günlük hayatı kolaylaştırsa da birçok riski beraberinde getiriyor. Birçok kişi, kolay hatırlanması nedeniyle kendi isim ya da lakabını, sevdiği sanatçının ismini, tuttuğu takımın ya da beslediği köpeğin adını şifre olarak seçiyor. Hızlı bir şekilde çözülebileceği belirtilerek, eş ve çocuklar, iş arkadaşları, ünlü sanatçılar ve kent isimlerinin şifre olarak kullanılmaması öneriliyor. Doğum tarihleri, adres, doğum yeri, telefon numarası, aile bireylerinin adlarının ters yazılmış şekli, SSK ve TC kimlik numarası, 'love, hotel, holiday' gibi çok kullanılan kelimelerle aynı harften (aaaaaa), aynı sayıdan (555555), ardışık sayılardan (123456), alfabe sırasından (abcdef) oluşan şifrelerin de tercih edilmemesi tavsiye ediliyor.
En az yedi-sekiz karakter uzunluğunda, kolay ve hızlı yazılabilen ve girildiğinde çevreden anlaşılmayan şifreler, en iyi şifreler olarak gösteriliyor. Uzmanlar, kol hareketlerinden bile şifreyi çözebilen kişiler bulunduğu için, şifre yazılırken sadece parmakların kullanılması konusunda insanları uyarıyor.
Belli sürelerde değiştirin
Şifrelerde bir harfin bir sayıyla değiştirilmesi, örneğin, 'a' yerine '6' kullanılarak, 'atila' yerine '6til6' yazılması öneriliyor. Şifrelerin belirli sürelerle değiştirilmesi, yurtdışındaki art gözlerden korunmak için 'ç,ğ,ş' gibi Türkçe karakterlerin de kullanılması gerekiyor. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın örnek şifreleri şöyle: 'Oğlum Levent sekiz, kızım Nilüfer üç yaşında yıl 2004'teki kelimelerin baş harfleri ve rakamlarından oluşan şifre: OL8,KN3YY2004. 'Ben 15 senedir Mamak'ta oturuyorum', cümlesindeki kelimelerin baş harfleriyle rakamlarından oluşan şifre: B15SMO"