Güvenlik çemberinin dışında göz göre göre

Güvenlik çemberinin dışında göz göre göre
Güvenlik çemberinin dışında göz göre göre
Bostancı'da yaşanan büyük çatışmada polisin güvenlik şeridi çektiği alan saldırganın atış menzilindeydi. Saldırganın silahından çıkan kuruşun NTV kameramanı İlhan Kandaz'ın kulağını sıyırdı ve olayı izleyen 16 yaşındaki Mazlum Şeker'i öldürdü.KANLI ÇATIŞMA ALTI SAAT SÜRDÜ

Saldırgan seri ateş açsa aralarında gazeteci, polis ve vatandaşların bulunduğu onlarca kişi yaşamını yitirebilirdi. Üstelik birkaç saat önce saldırgan aynı sokağa ateş açmıştı.

Menzildeki meraklı kalabalık
Sabah saat 05.30 sıralarında başlayan çatışma devam ederken çevrede her zaman olduğu gibi tehlikeye aldırmayan meraklı kalabalık birikmişti. Polisin çektiği güvenlik şeridinin gerisinde basın mensupları görüntü almaya çalışıyor, polisler nöbet tutuyor ve bazı vatandaşlar dumanlar çıkan apartmana bakıyordu. Hatta bazı anlarda özel timler uzun menzilli silahlarının namlularını saldırganın bulunduğu eve çevirmişken çevredeki vatandaşlar operasyonu yakından izliyordu. Konak Sokak’ın çatışma yaşanan Pınar Apartmanı’nı gören köşesi en kalabalık noktalardan biriydi. Gazeteciler, polisler ve vatandaşlar, sarı, üzerinde ‘olay yeri’ yazan güvenlik şeridinin gerisinde bekliyordu. Bu sokaktan sadece ana caddeye ve binanın yakınına geçişe izin verilmiyordu. Bu sokak doğrudan çatışma olan binayı gördüğü için aslında boşaltılmış olması gerekirdi. Pınar Apartmanı’na sadece 75 metre uzaklıktaydı. Bu arada polis vatandaşları ve gazetecileri zaman zaman tehlike konusunda uyardı ancak uzaklaştırmadı. Birden Konak Sokak’ta bekleyenlerin üzerine tek el ateş açıldı. Tek kurşun NTV’nin deneyimli kameranı İlhan Kandaz’ın kulağını sıyırdı ve yakındaki bir lokantada komi olarak çalışan Mazlum Şeker’in başına isabet etti. Yaralı kameraman Kandaz ambulansa bindirilirken şunları söyledi: “Ambulansın içindeyim. Benim sağlık durumumda problem yok. Sıyırma var. Vali hakkında davacı olacağım...”

Operasyon önümüzde oldu
Vurulduğum anda binayı 100 metre önümüzde görüyorduk. Operasyon önümüzde cereyan etti. Sokakların trafiğe kapalı olduğu söylenmişti ama vatandaşlar var. Burada çatışma var, cadde kapalı değil. Son derece tuhaf bir durum. Ben kulağımdan yaralandım. Yanımdaki insan kafası delindi.”
Mazlum Şeker’in vurulduğu yer çatışmanın sürdüğü binayı arkadan görüyordu. Saldırganın bu odadan kalabalığın üzerine rastgele ateş açtığı tahmin ediliyor. Oysa sabah saatlerinde saldırgan yine arka taraftan ateş açmıştı, dolayısıyla polisin binanın arkasını gören sokakları da kapatması gerekiyordu.
Mazlum Şeker’in vurulduğu yerden çatışmanın çıktığı binaya daha uzaktaki Alparslan ve Yurdakul Apartmanlarında bile kurşun izleri vardı. Alparslan Apartmanı sakinlerinden biri, “Pencerenin yanındaki balkona kurşunlar isabet etti. Ateş açılmasına karşın polis sokağı boşaltmadı” dedi.

‘Aynı ismi gibiydi, mazlumdu’
Şeker’in vurulmasından sonra polis tüm yolları kapattı. Yayalar olay yeri nden uzaklaştırıldı. Araç trafiği de durduruldu. Ancak Mazlum için çok geçti.
1993 Diyarbakır Bismil doğumlu Mazlum Bostancı sahilindeki bir lokantada komi olarak çalışıyordu. Asgari ücretle çalışmaya başladığı iş yerinde henüz ilk maaşını bile almamıştı. İşe giderken çatışmayı görmüştü. Toplanmış, vatandaşların arasına karışarak izlemeye başlamıştı. Arkasından bir iş arkadaşı onu şöyle anlatıyordu: “Aynı ismi gibiydi, mazlumdu. Mazlum 19 Mayıs’ta 17 yaşına girecekti.” (Radikal)