Güvenlik 'zirve'ye çıktı

NATO zirvesinin yapılacağı 28-29 Haziran tarihlerinde İstanbul tahininin en geniş güvenlik önlemlerine sahne olacak.

İSTANBUL - NATO zirvesinin yapılacağı 28-29 Haziran tarihlerinde İstanbul tahininin en geniş güvenlik önlemlerine sahne olacak. Zirve boyunca alınacak önlemler, Başta Şişli ve Beyoğlu ilçeleri olmak üzere bütün kentte günlük hayatı etkileyecek. 184 cadde ve sokak trafiğe kapatılacak, birçok noktada araç ve yaya geçişi kontrollü yapılacak.


Büyütmek için tıklayınız

İstanbul Valisi Muammer Güler, dün, güvenlik önlemlerine ilişkin bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıya "İstanbul NATO zirvesine hazır" diyerek başlayan Güler şu bilgileri verdi:
 • İstanbul Emniyeti'nden 16 bin 108, takviye olarak 7 bin 460 olmak üzere 23 bin 568 polis görev alacak. Zirve Vadisi'nde görev alacak 400'ü kadın 2 bin 400 polis, tek tip elbise giyecek. Yabancı dil bilen 230 polis, özel koruma olacak.
  Geçişler kontrollü
 • Oluşturulan 1. ve 2. Güvenlik Bölgeleri'nde ikâmet edenlerin kimlik bilgileri, tespit edildi. 1. Güvenlik Bölgesi olan Cumhuriyet Caddesi, Taksim Gezi Parkı, İnönü Stadı, Küçükçiftlik Caddesi, Abdi İpekçi Caddesi, Valikonağı Caddesi arasında kalan Zirve Vadisi, bariyerlerle çevrilecek. Bölgeye girecek vatandaşlar, 26 Haziran gecesinden 30 Haziran sabahına kadar, kontrol noktalarından kimlikle geçecek. Divan Kavşağı ile Vali Konağı Caddesi arasındaki Cumhuriyet Caddesi, araç trafiğine kapatılacak. Dolapdere tarafı yayalara açık olacak, Radyoevi tarafındaki konutlara kontrollü geçiş yapılacak. 2. Güvenlik Bölgesi olan Eytam, Abdi İpekçi ve Mim Kemal Öke caddelerindeki ev ve işyeri sahipleri, kontrol noktalarından geçecek.
 • Havaalanından Pangaltı'ya kadar Sahil Yolu araç trafiğine kapatılacak. Sahil Yolu ve Zirve Vadisi'ne çıkışı bulunan 184 cadde ve sokak trafiğe kapatılacak. Deniz otobüsü, vapur ve feribot seferlerine sınırlama getirilecek. Balıkçılar Boğaz'da avlanamayacak.


  Yasak kent manzaraları
  NATO zirvesinin gerçekleştirileceği vadi (yukarıda kırmızıyla çevrili)
  alınan önlemlerle adeta yasak kente dönüşecek. Çok sayıda cadde ve sokak bariyerlerle çevrilecek. Yetkililer vatandaşların toplu taşıma araçlarını tercih etmesini öneriyor. İsteyen 0212 636 11 07-7 nolu Zirve Danışma Hattı'ndan bilgi alabilecek.