'Güvenlikçi' kurbanı

Ereğli ilçesinde önceki gece Erdemir'e ait eski lojmanların bulunduğu bölgede, mazgal kapaklarını çalmaya kalkıştıkları iddia edilen hurdacı iki kardeşten 19 yaşındaki Tamer Ç., güvenlik görevlisi tarafından sırtından vurularak öldürüldü.
Haber: SERKAN AYDEMİR / Arşivi

ZONGULDAK - Ereğli ilçesinde önceki gece Erdemir'e ait eski lojmanların bulunduğu bölgede, mazgal kapaklarını çalmaya kalkıştıkları iddia edilen hurdacı iki kardeşten 19 yaşındaki Tamer Ç., güvenlik görevlisi tarafından sırtından vurularak öldürüldü. 14 yaşındaki kardeşi F.Ç. kaçarak kurtuldu.
Tamer Ç. ile kardeşi F.Ç., Erdemir lojmanları mevkiine giderek yasak bölgeye girdi. Yıkılan eski lojmanların bulunduğu kullanılmayan bölgedeki mazgal kapaklarını çalmaya kalkıştıkları öne sürülen iki kardeş, güvenlik görevlilerini görünce kaçmaya başladı. Bu sırada özel güvenlik biriminde çalışan 29 yaşındaki Üstün Yücel, havaya bir el ateş etti. İkinci kez ateş alan silahtan çıkan mermi Ç.'nin sırtına isabet ederek ölümüne yol açtı.
Kurşunlardan kaçarak kurtulan F.Ç., daha sonra ağabeyini merak ederek döndüğü olay yerinde, cesetle karşılaştığını söyledi. Ağabeyiyle bölgeye hırsızlık amacıyla girmediklerini iddia eden F.Ç., olayı şöyle anlattı:
'Elleri arkadan bağlıydı'
"Biz oraya hurda toplamaya gitmedik, çöpleri karıştırıyorduk. Güvenlik görevlisi bize 'Ne yapıyorsunuz?' dedikten sonra ateş etti. Ben hemen yere yattım. Görevli benim vurulduğumu zannetti. Bu sırada ağabeyim kaçmaya başladı. Görevli, ağabeyimin peşinden koştu. Ben de fırsat bilerek olay yerinden kaçtım. Silah sesi üzerine geri geldiğimde ağabeyimin öldüğünü gördüm. Elleri arkadan bağlıydı."
Gözaltına alınan güvenlikçi Yücel ise "Havaya bir kez uyarı ateşi açtım. O sırada ıslak çimenlerde kayarak yere düştüm. Silahım ikinci kez kazayla ateş aldı. Bu sırada bir kişi yere düştü. İsteyerek olmadı" dedi.