Güvercin avlayan baykuş elektrik çarpmasıyla öldü!

Güvercin avlayan baykuş elektrik çarpmasıyla öldü!
Güvercin avlayan baykuş elektrik çarpmasıyla öldü!
Burdur'da elektrik akımına kapılan bir baykuşun, avladığı ve pençesinde taşıdığı güvercinle telef olması ilgi çekti.

BURDUR – Burdur’da elektrik akımına kapılan yaklaşık 4,5 kilogram ağırlığında olan ve 1 metre 70 santim kanat açıklığına sahip baykuş, pençesindeki güvercinle telef oldu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir sosyal paylaşım sitesinde telef olmuş halde baykuş türü olan "puhu kuşu" gördüklerini, yaptıkları araştırma sonunda kuşun Burdur'da bulunduğunun belirlendiğini anlattı.

Burdur'daki bir köyde yaşanan kesinti üzerine bölgeye giden elektrik dağıtım şirketi çalışanlarının kuşu bulduğunu öğrendiklerini ifade eden Yılmaz, "Kuş, elektrik direğinde ya da tellerinde akıma kapılmış. Avladığı ve hala pençesinde duran bir güvercin de telef olmuş. Güvercin hala ayağında duruyordu" dedi.

Yılmaz, kuşun yaklaşık 4,5 kilogram ağırlığında, 65 santimetre yüksekliğinde ve 1 metre 70 santim kanat açıklığına sahip iri bir yapıya sahip olduğunu bildirdi.

En büyük baykuş türlerinden biri olan puhu kuşunu Burdur'da ilk kez gördüklerini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Maalesef geçen haftalarda vurulan vaşaktan sonra ikinci kaybımız oldu. Bu gösteriyor ki aslında ilimiz, biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin . Bu nedenle bölgenin daha çok araştırılması ve daha çok gözün etrafımıza bakması gerekiyor. Bu şekilde canlıları ve yaşam alanlarını koruyabiliriz. Zaten bu kuşların doğal düşmanı yok. Genellikle insan faktörüyle hayatlarını kaybediyorlar. Normalde 20 yıla kadar doğada yaşayabiliyor. Elektrik akımına kapılmaları, açılan ateş sonucu ya da araba çarpması sonucu ölebiliyorlar."

Yılmaz, yerleşik bir kuş türü olan puhu kuşunun çok geniş bir besin yelpazesine sahip olduğunu kaydetti. Bu kuşların memeli türlerinden tarla faresi, sıçan ve tavşan ile kanatlı hayvanlardan beslenebildiğini ifade eden Yılmaz, "Puhu kuşlarının yaşam alanları çok geniş. Değişik habitatlarda görülebiliyor. Burada da bir köy çevresinde yaşıyormuş" diye konuştu.

Yılmaz, kuşun doldurulmasının iyi olabileceğini ancak ciddi yanıklar nedeniyle Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile irtibata geçeceklerini bildirdi. 


AA