'Güvercin uçuracağız'

'Güvercin  uçuracağız'
'Güvercin  uçuracağız'

Muammer Güler, İstanbul Valiliği döneminde Dink suikastı nedeniyle sık sık eleştirilmişti.

İçişleri Bakanı olan Mardinli Muammer Güler "Güneydoğu'da barış güvercinleri uçuracağız" diyerek 'yeni sürecin bakanı' yorumlarını teyit etti.

İçişleri Bakanı olması memleketi Mardin’de büyük sevinçle karşılanan Muammer Güler, “Güneydoğu’da barış güvercinleri uçurtacağız” dedi. Mardin Milletvekili Güler’in kabine değişikliğinde İçişleri Bakanı olması Mardin’de büyük sevinçle karşılandı. Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, kentin değişik yerlerine ’İçişleri Bakanlığı onuru Milletvekilimiz Muammer Güler ve şehrimize hayırlı olsun’ yazılı pankartlar astırdı. Mardinli işadamları da ‘yıllardır AK Parti ’den bakan beklediklerini’ belirterek, Güler’in, Mardin ve ülke için büyük bir şans olacağını söyledi. DHA muhabirine konuşan Muammer Güler de “Güneydoğuda barış güvercinleri uçurtacağız. Herkesin mutlu, güvenli ve refah içinde olması için çalışmalarımıza hızlı bir şekilde devam edeceğiz” dedi.

Şahin, sivil plakayla
Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Mustafa Aydın da kent ve bölge açısından büyük bir şans yakalandığını belirterek, “ İstanbul ’u başarı ile yönetmiş, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı yapmış, İçişleri Komisyonu başında bulunmuş bir şahsiyetin İçişleri Bakanı olması, iç dengeler ve iç barış açısından da hükümetin başlatmış olduğu sürecin yol kazasına uğramadan sürmesi açısından da ihtiyaçtı” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın dayısı Kemal Mutlu’nun cenazesi için İstanbul’da bulunan eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, havaalanından cenazenin yapılacağı Kasımpaşa’ya sivil plakalı bir araçla geçti. Atatürk Havalimanı’na bakanları karşılamak için gelen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu bir soru üzerine, İçişleri Bakanlığına yeni atanan Muammer Güler’in işlerinin yoğunluğu nedeniyle cenaze törenine gelemeyeceğini söyledi. Şahin de Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin değişiklikle ilgili sorularına, “Aynı dönem, değişen bir şey yok” diye cevap verdi.

‘Kurtulduğumuz için şükrediyoruz’


HADEP yöneticileri Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’in kaybolmasının 12. yılı nedeniyle TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, gazetecilerin kabine revizyonuyla ilgili sorularını da yanıtladı. Dört yeni bakana başarılar dileyen ve barış sürecinde özellikle İçişleri Bakanı’nın görev ve sorumluluğunun çok büyük olduğunu belirten Pervin Buldan, “Herkesin mutlu, huzurlu, güvenli şekilde yaşayabileceği ve Güneydoğu’da barış güvercinleri uçurtulacağını ifade eden Güler’in, bu süreçte iyi bir sınav vermesi gerekir. Gazsız, bombasız, müdahalesiz bir süreç istiyoruz. İdris Naim Şahin bu ülkenin başına gelebilecek en büyük felakettir. Ondan kurtulduğumuz için şükrediyoruz. Bir daha Allah, Şahin’in yüzünü bize göstermesin” dedi.