@ismailsaymaz

'Güzel bir ülke'yi göremeden öldü

'Güzel bir ülke'yi göremeden öldü
'Güzel bir ülke'yi göremeden öldü
Kadıköy'deki Kent Mitingi'nde biber gazlı müdahalenin ardından komaya giren Elif Çermik, 159 gün sonra öldü. Çermik komaya girmeden evvel Çapul TV'nin uzattığı mikrofona "Güzel bir ülke istiyorum" demişti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Sarıyer’de yaşayan 64 yaşındaki Elif Çermik, geçen yıl 22 Aralık’ta yapılan İstanbul Kent Mitingi’nde polisin sıktığı biber gazından etkilenerek, komaya girmişti. Tam 159 gündür hayatta kalma mücadelesi veren Çermik, dün sabah son nefesini verdi. Çermik, miting sırasında doğrultulan kameraya, “Nasıl bir ülke istiyorsunuz?” sorusuna karşılık, “Güzel bir ülke istiyoruz” demişti.
Sarıyer’de Dağevleri Mahallesi’nde yaşayan Çermik, Kadıköy’de yapılan mitinge, emekli işçi olan eşi Mustafa Çermik’le katıldı. Halkevleri Derneği üyeleriyle birlikte yürüyen Çermik, alana giriş sırasında arbedenin içinde kaldı. Polisin sıktığı biber gazından etkilenen Çermik, kalp krizi geçirdi ve komaya girdi. Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Çermik, yoğun bakıma alındı. İstanbul Tabip Odası bir gün sonra yaptığı açıklamada, Çermik’in iki kalp damarının tıkalı olduğunu, tıbbi tedavi ve takip için Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’ne alındığını belirtti. İstanbul Kent Mitingi Sekreteryası da Çermik’e ağır kalp yetmezliği tanısı konduğunu ve beyninde ödem saptandığını belirtti.
Tam 159 gün yoğun bakımda tutulan Çermik, dün sabah hayatını kaybetti. Çermik bugün Nurtepe Cemevi’nde cenaze namazı kılındıktan sonra Kilyos Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Çapul TV’ye konuşmuştu
Dört çocuk annesi Çermik, yürüyüş sırasında kendisine mikrofon doğrultan Çapul TV muhabiriyle söyleşi yapmıştı. “Erdoğan’ın ayakkabılarını götürmeye geldik” diyen Elif Çermik, “Nasıl bir ülke istiyorsunuz?” sorusuna “Güzel bir ülke istiyoruz” diye yanıt vermişti.
İBB, Taksim’de polisin kumanyasını kesti
Gezi Parkı ve Taksim Meydanı çevresinde tedbir alan polislere İstanbul Büyükşehir Belediyesi sıcak kumanya dağıtıyordu. Ancak polislerin ifadesine göre İBB, kumanya dağıtımını kesti. Polisler 23 Mayıs’tan beri yiyecek ihtiyacını kendi cebinden karşılıyor. Mağdur edildiklerini ileri süren polisler, Emniyet tarafından verilen kumanyanın 2 ay önce kaldırıldığını belirtiyor. Taksim ve Gezi Parkı çevresinde görev alan polislere ise İBB tarafından sıcak kumanya dağıtımı yapılıyordu. Ancak polisler, 23 Mayıs 2014’ten sonra İBB’nin de kumanya dağıtımını kaldırdığını ifade ediyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün çeşitli birimlerinde görevli polisler, Taksim Gezi Parkı ve çevresinde alınan Emniyet tedbirleri nedeniyle her gün saat 17.00 ile 23.00 saatleri arasında görev yapıyor. (FATİH YAĞMUR/İSTANBUL)
Kırmızılı kadın yürüyüşü: Özgürlük için diren
Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesinde Gezi olaylarının birinci yılı nedeniyle ‘kırmızılı kadın’lar yürüdü. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda başlayan yürüyüşte kırmızı elbise giyip kırmızı baretler takan kadınlar 'Eşitlik, Adalet, Özgürlük İçin Diren Kadın' pankartı açtı. Eylemciler, 'Eşitlik Yoksa Aşk da Yok', 'Direne Direne Kazanacağız', 'Korkmadık Korkmayacağız' yazılı dövizler taşıdılar. Yürüyüşe çevrede bulunanlar da alkışlarla ve araçlarının kornalarıyla destek verdi. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda başlayan yürüyüş Üç Fidan Parkı'na kadar devam etti. Yürüyüşün ardından 'Direniş kadın mıdır?' forumu düzenlendi, Gezi olaylarını anlatan film gösterimi yapıldı. (BURSA/DHA)
Gezi Parkı’nda gazsız TOMA’sız bir gün
Gezi olayları sonrasında her hafta sonu açılıp kapanan Taksim Gezi Parkı'nda aç-kapa uygulaması devam etti. Önceki gün polis tarafından akşam saatlerine doğru kapanan park dün yine açıktı. Kentin gürültüsünden kaçanlar çimlere uzanıp kitap , gazete okuyarak ve uyuklayarak vakit geçirdi. (İSTANBUL/DHA)