Güzel gelişmeler var, daha iyi olacak

Güzel gelişmeler var, daha iyi olacak
Güzel gelişmeler var, daha iyi olacak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale'den yine 'süreç' mesajları verdi. Başbakan Erdoğan, "Siz yanımızda olursanız bu işi bitiririz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Çanakkale’de yaptığı konuşmada sürece dair önemli mesajlar verdi. Muhalefeti eleştiren Erdoğan, milliyetçiliğin slogan atmak değil, şehitlerin hatırasına, mirasına sahip çıkmak olduğunu belirterek, “Bu şehitlikler bize tarihimizi, milleti, milliyeti anlatıyor. Bu şehitlikler bize ufkumuzu, vizyonumuzu gösteriyor” dedi. Başbakan Erdoğan, son günlerde güzel gelişmeler olduğunu da vurgulayarak, daha da iyi şeylerin olacağını söyledi.
Başbakan Çanakkale’nin Biga ilçesinde kent meydanında gerçekleştirilen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, CHP ve MHP ’nin İmralı görüşmeleri ile başlayan sürece yönelik eleştirilerine yanıt verdi. “Onlar, terörün sona ermesine, anaların gözyaşının dinmesine engel oldukça, biz inadına bu terörü, bu gözyaşını bitirmenin mücadelesini vereceğiz. Onlara rağmen vereceğiz. Bu süreçte, terörü bitirme sürecinde, Çanakkale’den destek, dua bekliyoruz” diyen Erdoğan, şunları söyledi:
10 yıldır hangi adımı attıysak, şehitlerimizin izinden gitmeye, onların emanetini hakkıyla taşımaya büyük özen göstererek attık. Çanakkale’deki mezar taşlarında görülen kardeşliği yaşatmak, onu daha da yüceltmeyi şiar ve rehber edindik. Çanakkale ruhunu vermek ve yaşamak çok önemli. Şu anda da şehitlerimizin emanetini omuzlarımızda hissediyor, adımlarımızı ona göre atıyoruz. Dikkat edin, kendilerine milliyetçi diyenler, gelip bu şehitliklere sahip çıkmadılar, bu şehitlerin hatırasına da sahip çıkmadılar. Kendilerine ulusalcı diyenler, gelip şu Çanakkale ruhundan, Çanakkale mirasından nasiplenmediler. Barıştan, demokrasiden bahsedenler, gelip buradaki Diyarbakırlı, Vanlı, Batmanlı, Şanlıurfalı şehidi görmediler, onun anlattığını duymadılar, dinlemediler. Biz, şehitlerine kulak veren, şehitlerinin izinden yürüyen bir hükümetiz. Onlar şehitlerin hatırasına sahip çıkmasalar da onlar tarihimize, kadim kardeşliğimize sahip çıkmasalar da biz var gücümüzle, canımızla, ruhumuzla o kardeşliğe, o tarihe, o şehitlerin hatırasına sahip çıkacağız.
Onlar, terörün sona ermesine, anaların gözyaşının dinmesine engel oldukça, biz inadına bu terörü, bu gözyaşını bitirmenin mücadelesini vereceğiz. Onlara rağmen vereceğiz. Biz milletimize karşı sorumluyuz. Biz şehitlerimize karşı sorumluyuz. Onlar şehitlerimizi istismar eder, ama biz şehitlerimize sahip çıkarız. Onlar gençleri ölüme göndermenin mücadelesini verir, biz ise gençleri yaşatmanın mücadelesini veririz. Bu süreçte, terörü bitirme sürecinde, Çanakkale’den destek bekliyor, Çanakkale’den dua bekliyoruz. Muhalefet bizi isterse yalnız bıraksın, yeter ki sizler, milletimiz bizimle beraber olsun, bize bu yeter. Siz yanımızda olursanız, biz bu işi bitiririz, Allah’ın izniyle çözeriz ve çözüyoruz.
Güzel gelişmeler var, daha iyi olacak. İnşallah hep beraber o güzel günleri yaşayacağız, hiç endişeniz olmasın. Bu ülkeyi kanları, canları pahasına bize emanet eden şehitlerimizin fedakarlıklarını heba edemeyiz, etmeyeceğiz. İnşallah onlara mahcup olmayacağız. İnşallah bu süreci hayırlısıyla neticeye ulaştırıp, bütün gücümüzle, imkânlarımızla topyekûn milletimizin gelişmesi, ülkemizin kalkınması için kullanacağız.