Gyrocopter pilotları Edremit'te yetişiyor

Gyrocopter pilotları Edremit'te yetişiyor
Gyrocopter pilotları Edremit'te yetişiyor

1.5 aylık eğitimle uluslararası geçerliği olan gyrocopter ehliyeti almak mümkün.

Helikopterle uçak arası hava aracı gyrocopterler Türkiye'de de yaygınlaşıyor. Pilotluk eğitimiyse sadece Edremit'te veriliyor.

BALIKESİR - Kocaseyit Havalimanı'nda bir uçuş okulu uluslararası belgelere haiz gyrocopter pilotliği eğitimi vermeye başladı. Uçuş okulu ve bakım merkezinin genel müdürü Pilot Koray Yılmaz, modern teknoloji ürünü olan ve özellikle Avrupa ve ABD 'de kısa iniş-kalkış mesafesi ve rüzgar toleransı dolayısıyla sıkça kullanılan bu araçların sayısının Türkiye 'de de arttığını söyledi.

GELECEĞİN HAVA ARACI

Gyrocopterin, geleceğin önemli havacılık araçları arasında gösterildiğini dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: "Merkezde, 'Türkiye'de ilk' sloganıyla uçuş ve bakım eğitimlerine başladık. 15 Mayıs'ta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından okul statüsü tarafımıza verildi. Bu tarihten itibaren eğitimlere başladık. Ultralight pilot eğitimini uçak, gyrocopter ve microlight kategorilerinde veriyoruz. Sıfırdan uçuşa başlayan bir öğrenci yaklaşık 1,5 ayda ultralight pilot lisansı almaya hak kazanabiliyor. Okulda aynı anda 9 öğrenciye eğitim verebiliyoruz." 8 hava aracıyla hizmet veren okul, pilotaj eğitimlerinin yanı sıra hangarda gyrocopter, ultralight, microlight bakım ve onarımları da gerçekleştiriyor.

KAZDAĞLARI'NIN ETEKLERİNDE UÇUYORLAR

Yılmaz, ücretlerinin, tercih edilen hava aracına göre 4 bin ile 6 bin avro arasında değiştiği bilgisini verdi. Okulda eğitimlerin sabah brifingiyle başladığını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu: "Eğitmen ve öğrenci pilotların katıldığı toplantıda hava durumu, uçuş saatleri, eğitim aşamaları planlanıyor. Ayrıca bu toplantıya okulun doktoru da katılıyor. Teorik eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitimler için de pilot adayları, Balıkesir Kocaseyit Havalimanı kullanılarak Kazdağları'nın yamaçlarında, Ege Denizi'nin eşsiz mavisi ve zeytin yeşilinin üzerinde görsel bir eğitim alma şansı buluyor."