H1N1 daha çok gençleri seviyor

H1N1 daha çok gençleri seviyor
H1N1 daha çok gençleri seviyor

Domuz gribine karşı kendi aşısını kendisi üreten Çin, yıl sonuna kadar 65 milyon doz aşı stoklamayı planlıyor. Aşı üretiminde kullanılan ?haşlanmış yumurtalar? ise çöp dağları oluşturuyor. FOTOĞRAF: AP

İSTANBUL - Domuz gribi dünyanın da önemli gündem maddesi. Çeşitli ülkelerde aşı ve hastalık tablosu şöyle:
ABD’deki analize göre her yaşı etkiliyor: Kaliforniya’daki kamu sağlığı araştırmacıları eyaletin, 23 Nisan ve 1 Ağustos arasındaki hastaneye yatmış en ölümcül ilk 1088 domuz gribi vakasını inceledi. Araştırmacılar, H1N1’e yakalanan hastaların diğer grip türlerindekinden daha genç insanlardan oluştuğunu tespit etti ancak aynı zamanda her yaştan ciddi vakalar da bulundu. Rapor, virüsün obezleri özellikle tehdit ettiğine de dikkat çekiyor.
Almanya’da küçüklere de aşı çağrısı: Alman Çocuk Doktorları Birliği, üç yaşından küçük çocukların da aşı olmaları yönünde çağrıda bulundu. Birlik açıklamasında, domuz gribine karşı altı aydan büyük çocukların da gecikmeksizin aşı olmaları gerektiğini aktarırken farklı Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmaların küçük çocukların da aşıya dayanabileceklerini gösterdiğini hatırlattı. Özellikle kronik hasta olan çocukların aşı olmaları gerektiği ifade edilen açıklamada, güçlendirici karışımı olmayan daha iyi bir aşının da en hızlı şekilde geliştirilmesi talep edildi.
Hollanda’da Tamiflu’ya direnç: Sağlık yetkilileri domuz gribi antiviral ilacı Tamiflu’ya karşı direnç gösteren ilk domuz gribi vakasını açıkladı. Çevre ve Halk Sağlığı Enstitüsü, H1N1 virüsü taşıyan bu hastanın hemen hastaneye yatırıldığını açıklarken hastanın durumu hakkında detaylı bilgi vermedi.
Çin aşı stokluyor: Çin,  yıl sonuna kadar 65 milyon kişiye yetecek miktarda domuz gribi aşısı stoklayacak. Ülkede 4 milyon kişi aşılandı. 
Ukrayna’dan aşı yolculuğu: Binlerce Ukraynalı, aşı almak için Macaristan’a akın ediyor. Macar yetkilileri, aslında sadece AB vatandaşlarına reçeteyle verilen aşıları Ukraynalıların yasadışı yollardan aldıklarını belirtti. Yetkililer,  akın nedeniyle bölgedeki eczanelerde aşı kalmadığını bildirdi.
Yunanistan 16 Kasım’da aşı uygulamasına başlıyor:  Kampanyanın ilk haftasında sağlık çalışanları aşılanacak. Aynı hafta, doktorlarının uygun görmesi şartıyla hastalar da aşılanabilecek.
KKTC’ye 5 bin doz aşı: Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Türkiye’den 5 bin doz H1N1 aşısı geldiğini, gönüllülük temelinde olacak aşılamanın yarın başlayacağını açıkladı. (Yaşam Servisi)