Ha gayret az kaldı...

Dalyan'ın dünyaca ünlü İztuzu sahilinde yavru deniz kaplumbağaları bugünlerde ölüm kalım savaşı veriyor.
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Dalyan'ın dünyaca ünlü İztuzu sahilinde yavru deniz kaplumbağaları bugünlerde ölüm kalım savaşı veriyor. 5.4 kilometre uzunluğundaki sahile dev kaplumbağaların mayıstan itibaren 36 yuvaya bıraktığı yumurtalar, 45-75 günlük kulukça dönemlerini tamamladı.
Yavruların kumdaki yumurtadan çıkıp 70 santimetre yukarıya ulaşması bir saat sürüyor. Yavru, önce kafasını kumdan çıkarıyor, ortama alışıyor. Asıl mücadele bundan sonra. Yavrunun yaşaması için 30 metre uzaktaki denize ulaşması, bunun için ortamın gürültüsüz ve ışıksız olması gerekiyor. Çünkü yavrunun pusulası sadece ayışığının denizde oluşturduğu yakamozlar ve dalga sesleri. Yavru ikisi olmadan yönünü bulamıyor.
Hayat dalgalarda
Yönünü bulabilenler, en fazla üç dakikada
ıslak yüzeye ulaştığında, başardığını anlıyor ve daha da hızlınıyor. Hayata gerçek anlamda dalgalarla buluştukları an 'merhaba' diyorlar. Yavru, denizde bir süre kendisini koruyacak ortam arıyor. Ergin hale gelince gezmeye başlıyor. Akdeniz'i dolaşıyor, okyanusa gidiyor.
Dişi kaplumbağalar çiftleşme dönemini mutlaka doğdukları yerde geçiriyor. Bu nedenle hayata atıldıkları yöreye dönüyorlar. Bir yumurtlama döneminde Dalyan'a 3 bine yakın yumurta bırakılıyor. Yumurtada döllenme olmaması, diğer hayvanların yemesi, denizde canlılara yem olması gibi nedenlerle yavrunun yaşama şansı yüzde 6'yı geçmiyor.
Yaşama şansları arttı
Bölgede tespit edilemeyen yuvalar, yırtıcı hayvanlarca tahrip ediliyor, yumurtalar da yem oluyor. Bunu önlemek için oluşturulan ekipler, ilk kez Hatchery (Yuva yerinin değiştirilmesi) uygulamasına geçti.
Dalyan'a 70 santimetre derinliğinde 36 yuva hazırlandı. Bu bölge tel örgülerle çevrilip yırtıcı hayvanlardan korundu. Her gece yuvaların yanında yatan görevliler, eskiden yüzde 2 olan bir yavrunun hayatta kalma şansını, yüzde 6'ya çıkardı.