'Hababam' filmi değil, gerçek...

Okulunu kaybetme endişesi, sadece Hababam Sınıfı öğrencilerine özgü değil...

ESKİŞEHİR - Okulunu kaybetme endişesi, sadece Hababam Sınıfı öğrencilerine özgü değil... Eskişehir Şeker Fabrikası'nın satışa çıkarılan arazisinin içinde yer alan ilköğretim okulu da satılıyor.
Hükümetin, 25 şeker fabrikasında atıl durumdaki taşınmazlarının satışı için fabrika yönetimlerine yetki verdiğini söyleyen Şeker-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Davut Köroğlu, "Satışa çıkarılan alanda bir ilköğretim okulunun bulunması herkesi üzdü" dedi. Köroğlu, 27 Temmuz'da yapılacak ihale ile satılacak okulun Milli Eğitim Bakanlığı'na devri konusunda yapılan girişimlerin, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki ücret anlaşmazlığından dolayı sonuçsuz kaldığını savundu.
Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, şirketin okul için bakanlıktan 400 milyar lira istediğini, bakanlığın fiyatı yüksek bulduğunu belirtti. 1963'te Eskişehir Şeker Fabrikası Mensupları Hayır Müesseseleri Koruma Derneği'nce yapılan Şeker İlköğretim Okulu, 1998'de İl Özel İdaresi 10 derslik ilavesiyle 21 dersliğe çıktı. Okulda 971 öğrenci eğitim görüyor.
(dha, aa)