Haber ajansı ANKA'da tuhaf soygun

ANKA Haber Ajansı'nın İstanbul Temsilciliği'nden dört harddiskle bir dizüstü bilgisayar çalındı. Olay yerini inceleyen polis, "Adi bir hırsızlığa benzemiyor" dedi.

İSTANBUL - ANKA Haber Ajansı'nın İstanbul Temsilciliği'nden dört harddiskle bir dizüstü bilgisayar çalındı. Olay yerini inceleyen polis, "Adi bir hırsızlığa benzemiyor" dedi. Hırsızlık, Emniyet'le ANKA arasında Dink suikastiyle ilgili 'restleşme'nin arkasından meydana geldi.
Kimliği belirsiz kişi veya kişiler önceki gece ANKA'nın Gümüşsuyu'ndaki İstanbul Temsilciliği'ne mutfak kapısından girdi. Odalardaki bilgisayar kasalarını salondaki büyük masaya taşıyarak söken kişi veya kişiler içlerindeki harddisklerle bir muhabire ait dizüstü bilgisayarını aldı. Muhasebe Servisi'ndeki kullanılmayan çelik kasanın da başka bir odaya taşınıp matkapla açılmaya çalışıldığı anlaşıldı. İçeride bilgisayar ve çelik kasa dışında hiçbir şeye dokunulmadı, aynı binada başka bir daireye de girilmedi.
Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Olay Yeri İnceleme ekipleri soruşturmayı çok yönlü sürdürürken binaya gelen Beyoğlu Emniyet Müdürü Tuğrul Pek, bunun adi bir hırsızlık olayına benzemediğini söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Sözcüsü İsmail Çalışkan da teknik incelemenin sürdürüldüğünü belirtti. Son dönem bu tip hırsızlıkların yaygınlaştığını belirten Çalışkan "Hard-diskler para ediyormuş. Taşınması ve paraya çevrilmesi kolay olduuğu için hırsızlar tercih ediyor" dedi, ANKA'ya geçmiş olsun diledi.
CHP: 'Dink'le ilgili
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, TBMM İdare Amiri Dursun Akdemir ve CHP Milletvekili Uğur Aksöz, ANKA'ya gönderdikleri mesajda, olayın basit bir hırsızlık vakası olmadığını, Dink cinayetiyle ilgili haberlerin sonucu bu olayın yaşandığını belirtti.
Dink cinayetinin 'büyük abisi' Erhan Tuncel'in JİTEM'e çalıştığı için polis muhbirliğinden çıkarıldığı yolundaki haberi vermiş. Bunu da Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'le mülkiye müfettişleri arasında geçen bir diyaloğa dayandırmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü daha sonra bu haberi yalanlamasına rağmen, ANKA yaptığı açıklamayla haberinin doğruluğunda ısrar etmişti.
ANKA'da görülen ve 'adi hırsızlığa benzemeyen' ev ve işyerine girme olayları, son bir yıldır dikkat çekecek derecede arttı.
Bir yılda beş tuhaf olay
8 Ocak günü Atılım Gazetesi Yazıişleri Müdürü Ahmet Yaman'ın evinde tüm odalar dağıtıldı, değerli eşyalara dokunulmadı. Ondan önce İHD İstanbul Şubesi eski başkanı Eren Keskin'in evine girilmiş, eşyalar dağıtılmış, paraya dokunulmamıştı. 'Azınlıklar Raporu'nu hazırlayan ekipten profesör İbrahim Kaboğlu'nun evine girenler evrakları karıştırdı, bir cep telefonunu aldı. Halk Kültür Merkezleri'nin Taksim Şubesi'ne kapı kırılarak girildi, bilgisayar kasası alındı.