Haberler erotik yayından zevkli!

Günde en üz üç saatini ekran başında geçiren Türk izleyicisinin en çok haberleri izlediği, erotik yayınlara ise ilgi göstermediği iddia edildi.

ANKARA - Günde en üz üç saatini ekran başında geçiren Türk izleyicisinin en çok haberleri izlediği, erotik yayınlara ise ilgi göstermediği iddia edildi.
RTÜK'ün aylık dergisinde yer alan bir araştırmada, izleyicinin televizyon programları tercihleri saptandı. 1347 kişinin katıldığı araştırmada televizyonun yüzde 51'lik oranla en fazla saat 19.00-23.00 saatleri arasında izlendiği belirlendi. Katılımcıların yüzde 83'ünün günde en az üç saatini televizyon başında geçirdiğinin kaydedildiği araştırmada, kodlanan 29 ayrı TV program türünün genel olarak orta sıklıkta seyredildiği belirtildi. Araştırmada, program türlerinin izlenme sıklığına bakıldığında en sık izlenen programların yüzde 98'lik oranla haber bültenleri olduğu belirlendi. Bunu yüzde 95'lik oranla haber programları, yüzde 92'lik oranla yabancı filmler izledi.
İzlenme sıklığında son sırayı erotik programlar aldı. Araştırmaya katılanların yüzde 54'ü erotik programları hiç izlemediğini kaydetti. Kadın programları ve reklamlar ise erotik programların gerisinde kaldı. En kaliteli program olarak yabancı sinemalar yüzde 86'lık oranla ilk sırayı aldı. Yabancı sinemayı spor programları (yüzde 82) izledi. Çok az izlenme oranına karşın reklamlar yüzde 79'luk oranla kalite sıralamasında üçüncü oldu. Kalite içeriği açısından en yetersiz olarak eğitim programları gösterildi.
Radyoya ilgi az
RTÜK'ün yaptığı araştırmada ayrıca radyo dinleme oranlarına da yer verildi. Her beş kişiden birinin radyo dinlemediği belirlenen araştırmada, katılımcıların yüzde 13'ünün günde 15-30 dakika, yüzde 12'sinin günde 45-60 dakika radyo dinlediği saptandı. (anka)