Habersiz boşanmaya 2.5 yıl hapis cezası

Habersiz boşanmaya 2.5 yıl hapis cezası
Habersiz boşanmaya 2.5 yıl hapis cezası
Eşi 39 yaşındaki Güzide T.'yi habersiz boşadığı iddiasıyla hakkında 'resmi belgede sahtecilik' suçundan dava açılan işadamı aynı yaştaki Giray T., 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Giray T. ayrıca 'eşi Güzide T.'ye karşı darp' suçundan da 2 ay hapis cezası aldı.

İZMİR - İşadamı Giray T., iddiaya göre tazminat ve nafaka ödememek için memur olan eşi Güzide T.'den habersiz, İzmir 1'inci Aile Mahkemesi'nde boşanma davası açtı. PTT görevlisi Y.Y.'den tebligatları alan site görevlileri A.D. ve E.E. de Güzide T.'ye haber vermedi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde özel kalem memuru olarak görev yapan Güzide T., 2011 yılı Eylül ayında kendisini döven eşinden şikayetçi olmak için karakola gidince boşanmış olduklarını öğrendi. Güzide T., eşinin kendisinden habersiz açtığı boşanma davasına itiraz edip, yenilenmesi için 'iade-i muhakeme' talebinde bulundu.

İzmir 13'üncü Aile Mahkemesi'nde yeniden görülen boşanma davasında hakim önceki boşanma kararını 'yok hükmünde' saydı. Eşinin Güzide T.'ye 150 bin lira tazminat, 15 yaşındaki kızına aylık 200 lira nafaka ödemesine, velayetinin anneye bırakılmasına karar verip, çifti boşadı. Bu dava, temyiz için Yargıtay'a gönderildi.


POSTACIYA CEZA

Güzide T., boşanmayla ilgili kendisine hiçbir tebligat gelmediğini belirterek, avukatı aracılığıyla işadamı eşi Giray T., tebligatı alan site güvenlik görevlileri A.D., E.E. ve PTT görevlisi Y.Y. hakkında da suç duyurusunda bulundu. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, Giray T. ile tebligatı alan site güvenlik görevlileri A.D. ve E.E. hakkında, 'resmi belgede sahtecilik' suçundan 3 yıldan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle İzmir 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Posta görevlisi Y.Y. hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Avukat Namık Kemal Güney, yaptığı itiraz sonucu posta görevlisi Y.Y. hakkında da İzmir 21'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nde 'görevi kötüye kullanmak' suçundan 1-3 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açılmasını sağladı. Yargılama sonunda sanık Y.Y. 2.5 ay hapse çarptırılıp, cezası ertelendi.


KOCAYA 2.5 YIL HAPİS


İzmir 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki, Giray T. ile tebligatı alan site güvenlik görevlileri A.D. ve E.E.'nin 'resmi belgede sahtecilik' suçundan yargılandıkları davada da karar çıktı.

Sekizinci celsesi yapılan davanın duruşmasına tutuksuz yargılanan sanıklar katılmazken, tarafların avukatları geldi. Hakim Süleyman Çekilmez, sanık Giray T.'nin suçunun sabit, işleniş biçiminin kasta dayalı, kusurun ağır olduğunu belirterek 3 yıl hapis cezası verdi. Duruşmalardaki iyi hali ve tavrı nedeniyle cezasını 2.5 yıl hapse indirdi. Hakim Çekilmez, site görevlileri A.D. ve E.E. hakkında ise beraat kararı verdi. Ceza alan Giray T'nin avukatı kararı temyiz edeceklerini belirtti.

DAHA ÖNCE DE CEZA ALMIŞ

Giray T.'nin ayrıca eşini darp ettiği iddiasıyla İzmir 20'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davadan da 2 ay hapse çaptırıldığı, ancak cezasının ertelendiği öğrenildi. Güzide T'nin avukatı Namık Kemal Güney, Giray T.'ye 50 bin liralık da maddi tazminat davası açacaklarını söyledi. (dha/Bahri KARATAŞ)