Habersiz trafik cezasına iptal

Yargı, sürücü imzası olmadan verilen trafik cezasını iptal etti. Emniyet: "Yasal yetkimiz var." Hukukçular: "Yargı yorumlar."
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Sürücünün imzası olmadan kesilen trafik cezalarının mahkemece iptal edilmesi, tartışma yarattı. İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nin, aynı doğrultuda 36 kararının bulunması, benzer şekilde kesilen trafik cezalarına da yargı yolunu açtı.
İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi, yapılan itiraz üzerine bir şirkete ait 34 HSF 12 plakalı araca 20 Eylül 2004 tarihinde trafik kuralı ihlalinden dolayı sürücüsünden habersiz kesilen trafik cezasını iptal etti. Mahkeme gıyapta ceza kesilemeyeceğini belirterek 'Tutanakta sürücünün imzası yok' gerekçesiyle itirazı haklı buldu.
Uygulanamaz buldukları karara itiraz edeceklerini belirten İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Karayolları Trafik Kanunu'nun 116. maddesinin sürücüsü tespit edilemeyen araçların plakasına ceza kesilebilme yetkisi verdiğini söyledi. Karayolları Kanunu'nun kendilerine tanıdığı hakkı kullanarak ceza kesmeye devam edeceklerini belirten emniyet yetkilileri şöyle konuştu: "Bizim insanımız kural ihlalleri sonucu yediği cezaları ödememenin yanlarına kâr kalmasına alışmış. Bu karardan sonra kırmızı ışık kuralına uymayarak polisin önünden geçip giden bir sürücüye, ya da kaldırıma park etmiş bir araca polis ceza kesmek için ne yapacak? Park etmiş aracın sürücüsünü saatlerce bekleyecek mi?"
Trafik müfettişleri tepkili
Mahkemenin kararının uygulanamaz olduğunu savunan Fahri Trafik Müfettişleri Derneği İstanbul Şube Başkanı Sami Güleçyüz, "Dünyanın her yerinde bu kural işliyor. İnsanların plakası yok ki. Tabii aracın plakasına ceza yazılacak. Biz görevimizi yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Karayolları Kanunu'na rağmen mahkemenin böyle bir karar verebileceğini belirten İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku öğretim üyesi Prof. Dr. Zeyneddin Aslan ise, "Kanunun yorumlanması yargıya aittir. Karayolları Kanunu'ndaki düzenleme doğru değil. İdare hukukunun amacı, öncelikle birey hak ve özgürlüklerini korumaktır. Mahkemenin bu kararı emsal oluşturur. Yargı kararları davanın taraflarını ilgilendirdiği için, benzer durumdaki şahısların ayrıca dava açması gerekir" dedi.
Mahkemenin gerekçeli kararının iyi okunması gerektiğini belirten avukat Cengiz Hortoğlu da şunları söyledi: "Cezanın plakaya kesilmesi yanlış, kişiye kesilmesi lazım. Plakaya kesilen bir cezada sürücünün ehliyetinden ceza puanı nasıl düşülecek? Avrupa ülkelerinde ceza kamera kanıtıyla kesiliyor. Bir suç var diyorsanız, kanıt sunmak zorundasınız" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7385167385160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.