Habur kapandı, yüzlerce Türk şoför Irak' tan dönemedi

Habur kapandı, yüzlerce Türk şoför Irak' tan dönemedi
Habur kapandı, yüzlerce Türk şoför Irak' tan dönemedi
Türkiye sınırındaki Irak topraklarında bulunan İbrahim Halil Sınır Kapısı'nda 2 haftadır bekleyen Türk şoförler, sokağa çıkma yasakları nedeniyle kapalı olan sınır kapısının bir an önce açılmasını ve ailelerine kavuşmak istediklerini söyledi.

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ve Silopi ile Mardin’in Nusaybin ilçesinde PKK’lı grupların kazdığı hendek ve barikatların kaldırılması için düzenlenen operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları Irak’la Türkiye arasında ticari taşımacılık yapan kamyonların şoförlerini de zor duruma düşürdü. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçelerin güzergahında bulunan ve Irak’a açılan Habur Sınır Kapısı’nın da kapatılması nedeniyle, Irak’a mal götüren Türk sürücüler geri dönemedi.

Bölgedeki Kürt televizyon kanalları Rudaw TV ve Kurdistan TV, 1 ay içerisinde birkaç gün arayla kapatılıp açılan son olarak 14 Aralık pazartesi günü saat 14.00’te kapatılan Habur Sınır Kapısı’nın kapatılması nedeniyle Kuzey Irak’tan dönmek isteyen Türk şoförlerin zor durumda kaldığını bildirdi.

Türkiye sınırındaki Irak topraklarında bulunan İbrahim Halil Sınır Kapısı’nda 2 haftadan bu yana bekleyen Türk şoförler kapının bir an önce açılmasını ve ailelerine kavuşmak istediklerini söyledi.

Kürt televizyon kanallarına konuşan Türk şoförler, ailelerini geçindirmeye çalıştıklarını, ceplerindeki paranın tükendiğini, günlerden bu yana evlerine gidemediklerini, aralarında para toplayıp peynir ve yumurta yiyerek ayakta durmaya çalıştıklarını söyledi.

(İhsan DÖRTKARDEŞ / DHA)