Habur'dan Diyarbakır'a gövde gösterisi

Habur'dan Diyarbakır'a gövde gösterisi
Habur'dan Diyarbakır'a gövde gösterisi
İmralı'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Kuzey Irak'taki Kandil Dağı ile Mahmur Kampı'ndan Türkiye'ye gelen PKK'lı 34 kişilik grubun, Habur Sınır Kapısı'nda serbest bırakılmasından sonra Diyarbakır'a gidişleri 'gövde gösterisine' dönüştü.
AVRUPA'DAN DA 16 PKK'LI GELİYOR HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


PKK'lı grubun içinde bulunduğu DTP otobüsünün önünü her yerleşim birimlerinde kesildi, Cizre-Nusaybin arasındaki karayoluna, ‘Yaşasın PKK, Apo ve HPG' yazıldı. İlçelerde havai fişeklerle karşılanan PKK'lılar için dağdan kalaşnikoflarla ‘kutlama amaçlı' ateş açıldı.
Pazartesi günü Şırnak'ın Silopi İlçesi'ndeki Habur Gümrük Kapısı'ndan giriş yaptıktan sonra serbest bırakılan Kandil Dağı'ndan gelen 8 PKK'lının yanı sıra aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu toplam 34 kişilik grup, Diyarbakır'a gitmek üzere DTP otobüsüne bindi. PKK'lı grubun içinde bulunduğu otobüsle bu yolculuğu bölücü örgütün ‘gövde gösterisine' dönüştü. Binlerce kişinin ilçe girişlerinde karşıladığı konvoy aşırı izdiham nedeniyle güçlükle ilerleyebildi.
Şırnak'ın Silopi İlçesi'nden dün saat 17.00'de hareket eden konvoy, 30 kilometrelik yolu ancak 4 saatte aşabilerek Cizre İlçesi'ne ulaştı. Cizre İlçesi'nde de binlerce kişinin karşıladığı PKK'lı grup için havai fişekler atıldı. Karşılamaya gelenler arasındaki bazı kişiler ‘kutlama amacıyla' sık sık tabancalarla havaya ateş etti. Bunun üzerine DTP otobüsünden uyarı yapıldı.
Oluşturulan yaklaşık 1000 araçlık konvoy E-24 karayolunun trafiğe kapanmasına neden oldu. Karayolu boyunca köy ve mezralardan yollara çıkan binlerce kişi kamyon lastiklerini sıralı halde üst üste yığarak büyük ateşler yaktı, PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı.

BAGOK DAĞINDAN ATEŞ AÇILDI
Şırnak'ın Cizre ile Mardin'in Nusaybin İlçesi karayolunu trafiğe kapatan bazı gruplar karayolunun ortasına ‘Yaşasın, Apo, PKK, HPG' (PKK'nın silahlı kanadı) yazdı. Yolun kenarına ateşten oluşturulan harflerle ‘Apo' yazılırken, DTP otobüsün geçişi sırasında da havai fişek gösterisi yapıldı. DTP otobüsü E-24 karayolundan geçerken dağlık kesimden Kalaşnikof tüfeklerle havaya ateş açıldığı duyuldu. Kalaşnikof tüfeklerle seri ateş açanların Bagok Dağı'ndaki PKK'lılar mı yoksa köylüler mi olduğu anlaşılamadı.

HAVAİ FİŞEK GÖSTERİLER
Bugün saat 04.00 sıralarında Mardin'in Nusaybin İlçesi'ne gelen grup, burada havai fişek gösterileriyle karşılandı. Türkiye'ye gelen PKK'lılar örgütteki kod adları ve açık kimlikleri okunarak tanıtıldı. Havai fişek gösterilerisinin yapıldığı karşılama töreninden sonra grupta bulunanlar, saat 05.00'te Nezirhan Oteli'ne geçerek geceyi burada geçirdi.
Kandil Dağı ile Musul yakınlarındaki PKK kontrolündeki Mahmur Kampı'ndan gelen 34 kişilik grupta bulunanlar ile DTP'li grup, bugün saat 08.00 otelde kahvaltı yaptıktan sonra Diyarbakır'a hareket etti. Gruba, DTP Genel Başkan Yardımcısı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna ile DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır da eşlik etti.


Oluşturulan konvoyun Nusaybin İlçesi'nden ayrılmasının ardından yol boyuncu bazı gruplar, PKK'lı grubu, bölücübaşı Abdullah Öcalan posterleri ve PKK flamalarıyla karşıladı. PKK'lıları taşıyan otobüs Mardin'in Kızıltepe İlçesi girişinde, konvoydan ayrılıp, bir akaryakıt istasyonunda bir süre bekletildi. Kızıltepe'de toplanan gruplar otobüsün istasyonda olduğu öğrenince görevlilileri dinlemeyip, buraya doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 5 bin kişi, otobüsün önüne geçip ilçe merkezine kadar 1 kilometre yürüdü. DTP otobüsün içinde bulunan PKK'lıları ilçe merkezine girerken, karşılayan grup, sık sık ‘Kürdistan sizinle gurur duyuyor' sloganları attı.DİYARBAKIR’DA 100 BİN KİŞİ KARŞILADI

Kandil Dağı ile Mahmur Kampı’ndan gelen PKK’lılar Diyarbakır’da Batıkent Meydanı’nda yaklaşık 100 bin kişi tarafından karşılandı. PKK’lıları taşıyan DTP otobüsü Diyarbakır’a girdikten sonra aşırı izdiham yüzünden Batıkent Meydanı’na güçlükle ulaşabildi. PKK’lıların alana gelişi sırasında yüzlerce havai fişek atılırken, alan adeta gündüze döndü. Alanda, lazer ışıklarıyla ‘Kıymetli şehre hoşgeldiniz barışın elçileri’ yazıldı. 7’nci Kolordu Komutanlığı önünde boş arazide toplanan bir grup ise ateşlerle ‘Apo’ yazdı. Oluşturulan platforma ise ‘Başkente hoşgeldiniz barışın elçileri’ yazılı pankart ile Abdullah Öcalan’ın büyük resmi asıldı.
Batıkent Meydanı’nda toplanan yaklaşık 100 bin kişi PKK flamaları ile Öcalan resimleri açarken, sık sık Öcalan ve terör örgütü lehine sloganlar attı. PKK’lıların alana gelişi Roj TV tarafından canlı yayınlandı.