Hac kayıtları başladı

Diyanet'in organizasyonuyla havayoluyla hacca gidecek olanların kesin kayıtları bugün başlıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonuyla havayoluyla hacca gidecek olanların kesin kayıtları bugün başlıyor. Karayoluyla hacca gidecek olanların kesin kayıtları ise 26 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında yapılacak.
2001-2002 yılı için çekilen kurada isimleri kesinleşenlerden havayolunu tercih edenler 20 Eylül-10 Ekim, karayolunu tercih edenler 26 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında il ve ilçe müftülüklerine müracaat ederek, kesin kayıtlarını yaptırabilecek. Karayolunun uzun, yorucu olması dolayısıyla Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu kararı gereğince 60 yaş üstünde olanlara izin verilmeyecek. Karayolunu tercih eden 55 yaşından büyük hacı adaylarından, havayolu ile gidecek olanlardan da 65 yaşından büyük olanlardan Sağlık Kurulu raporu istenecek. Hacı adaylarının 55 bini havayoluyla, 10 bini de karayoluyla hacca gidecek. Sayının Suudi Arabistan tarafından verilen kontenjandan fazla olması halinde noter huzurunda kura çekilecek. Herhangi bir sebepten dolayı karayolu ile gidişler ertelenirse, bu kişilerin havayoluyla gidişleri için tedbir alınacak.
Ekonomik kriz dolayısıyla bu yıl hacı adaylarından alınacak hac ücretinden Türkiye'de harcaması yapılacak ilaç, tıbbi malzeme, personel, kargo, kurye, otobüs, kitap ve hac malzemeleriyle diğer
masraflar TL olarak tahsil edilecek.