Hac ve Umre yolcularına aşı ve dinlenme uyarısı

Hac ve Umre yolcularına aşı ve dinlenme uyarısı
Hac ve Umre yolcularına aşı ve dinlenme uyarısı
Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü 2015 yılında Hac ve Umre'ye gidecek olan vatandaşların karşılaşacakları sağlık riskleri ve koruyucu önlemler ile ilgili konferans verdi.

RADİKAL - Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Uzm. Dr. Hüsem Hatipoğlu, bu yıl Hac ve Umre'ye gidecek olan vatandaşlara uyarıda bulunarak, bulaşıcı hastalıklardan korunmaları için, seyahatten 10 gün önce aşı yaptırmalarını ve yolculuk öncesi son gün dinlenmelerini önerdi.

Atatürk Havalimanı'nda, Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılında Hac ve Umre'ye gidecek olan vatandaşların karşılaşacakları sağlık riskleri ve koruyucu önlemler ile ilgili konferans düzenlendi.

Konferansa, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Uzm. Dr. Hüsem Hatipoğlu, tur operatörleri, havayolu taşıyıcıları temsilcileri ve terminal İşletmeleri katıldı.

Açılışta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'nın seslendirdiği "Bayrak" şiiri ve Çanakkale Belgeseli gösterildi. Konferansta konuşan Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Uzm. Dr. Hüsem Hatipoğlu, havalimanlarında virüs ve bulaşıcı hastalıklara yönelik her türlü tedbirin alındığını açıkladı.

"AŞI YAPILMASI ŞART"

Konferans sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uzm. Dr. Hüsem Hatipoğlu, "Biz başka ülkeler gibi değiliz. 365 gün boyunca havalimanlarına dışarıdan gelen herhangi bir virüs tehdidine karşı gerekli sağlık tedbirlerini almış bulunmaktayız. Genel Müdürlüğümüz, Diyanet İşleri Başkanlığı, THY ve Devlet Hava Meydanları ile uyum içerisinde çalışıyor. Tabii Hacca ve Umre'ye giden vatandaşların  seyahatten en az 10 gün önce aşı yapmaları gerekir" dedi.

Hatipoğlu ayrıca, Hac ve Umre'ye gidenler için en büyük riskin, halk arasında "kan zehirlenmesi" olarak bilinen ve bulantı, kusma, baş ağrısı ve bilinç bulanıklığı gibi belirtileri görülen rahatsızlık olduğunu vurgulayarak, kısa sürede ölümle sonuçlanan "meningokok" hastalığı konusunda uyarıda bulundu. Hatipoğlu, hastalığın en yaygın olarak bulaştığı yerlerin Orta Afrika ve Arap Yarımadası olduğunu dile getirdi.

"SON GÜN DİNLENİN"

Hacı adaylarının yola çıkmadan önceki son geceyi dostlarıyla ve eşleriyle geçirmek yerine, dinlenmeleri gerektiğini belirten Uzm. Dr. Hüsem Hatipoğlu, “Hacı adayları yola çıkmadan önce mutlaka bir sağlık kuruluşunda muayene olmalılar. Hacı ve Umre adaylarımız yola çıkmadan önce mutlaka ve mutlaka son geceyi dostları ve eşleriyle geçirmek yerine, dinlenmeliler" dedi.

"HİÇBİR MERS VİRÜSÜNE RASTLAMADIK"

Geçen yıl hacı adaylarının yurda dönüş zamanında büyük bir senaryo ortaya atıldığını dile getiren Hatipoğlu, "Geçen yıl kamuoyunda çok sayıda vatandaşımız mers virüsünden dolayı ölebilir algısı yaratılmıştı. Fakat biz 1.500 civarında vatandaşımızı tahlil ettiğimizde hiçbirine virüs bulaşmadığını gördük" dedi. (DHA)