Hacettepe savaş alanına döndü

Hacettepe savaş alanına döndü
Hacettepe savaş alanına döndü
Hacettepe Üniversitesi'nin iki kampüsünde dün olaylar çıktı. Sol görüşlü öğrencilerin rektörleri ve bir konferansı protestosu müdahaleyle bitti.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Üniversitelerarası Kurul toplantısına katılacak rektörler dün Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantının gerçekleşeceği salonun önünde sıkı güvenlik önlemleri alındı. Kampüs girişinde çevik kuvvet ekipleri bekletilirken sivil polisler de kampüs içinde hazır bulundu. Toplantıdan hemen önce 13 kişilik bir öğrenci grubu üniversiteler hakkında öğrencilerin olmadığı bir toplantıda karar alınmasını ve toplantıya öğrecilerin girişlerinin engellenmesini protesto etmek için toplandı. Salona girmek isteyen öğrenciler önce özel güvenlik ve sivil polislerce tartaklandı. Bunun üzerine öğrenciler ‘YÖK’ü kapatacağız’ sloganları atarak açıklama yapmak istedi. Öğrencilerden biri “YÖK Başkanı kendisinin çok demokratik olduğunu ve öğrencilerle her fırsatta görüşmeye çalıştığını söylüyor ama bizi burada polis karşılıyor. Bizsiz üniversiteler hakkında karar alınamayacağını söylüyoruz” dedi.

Beytepe de karıştı
Bu sırada öğrencilerin bulunduğu yere çevik kuvvet çağırıldı. Öğrencilerin açıklaması devam ederken çevik kuvvet sert bir şekilde müdahale etti. Slogan atarak açıklamalarına devam etmeye çalışan öğrenciler yaka paça gözaltına alınarak otobüslere bindirildi.
Bu arada Beytepe Kampüsü’nde de Türk Dünyası ve Araştırma Topluluğu üyesi öğrencilerin düzenlediği ‘Bir destandır Çanakkale’ konulu etkinlik gerginliğe neden oldu. Aralarında farklı üniversiteden katılanların da bulunduğu karşıt görüşlü öğrencilerle salona girenler arasında sözlü sataşmaların ardından arbede çıktı. Bunun üzerine kampüse polis çağrıldı. Öğrenciler, güvenlik güçlerine taş, sopa, soda atarken, polis de öğrencilere, biber gazı ve tazyikli su sıktı. Polisten ve göstericilerden yaralananlar oldu.