Hacettepe Üniversitesi'nde şok

Hacettepe Üniversitesi'nde matematik dersi notlarını internetten kontrol eden öğretim üyesi, öğrencilerin puanlarının yükseltildiğini belirledi. Rektörlük: Diploma iptali söz konusu değilANKARA - Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda 248 öğrencinin notlarının internet üzerinden yükseltildiği belirlendi.  


NOTLAR FARKLI ÇIKTI


Konu bazı öğrencilerin aralarındaki konuşma üzerine C.K. adlı öğretim üyesinin kendi dersinin notlarını geçmişe dönük kontrol etmesi üzerine ortaya çıktı. Öğretim üyesinin şikayeti üzerine matematik dersinin öğretim üyesinin elinde bulunan çıktıları ile internet kayıtlarının birbirini tutmadığı, öğrencilerin notlarının öğretim üyesi tarafından internete girildikten sonra yükseltilerek dersten başarılı sayılmalarının sağlandığı ortaya çıktı. C.K. adlı öğretim üyesi kendi değerlendirdiği sınav sonuçlarının internette farklı olduğu bilgisini Rektörlük'e bildirdi.  Halen konuyla ilgili rektörlük soruşturması sürerken, soruşturma sonucuna göre geçen yıl ve bu yıl bu dersi alan toplam 248 öğrencinin notları dersin öğretim görevlisinin elindeki kayıtlar esas alınarak yeniden düzenlenecek.SORUŞTURMA AÇILDI

Bu arada, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü notların nasıl değiştirildiğini tespit için de soruşturma başlattı. Notların usülsüz şekilde yükseltilmesinin "hacker" yöntemi ile yapılıp yapılmadığı da araştırılacak. Konuyla ilgisi olduğu tespit edilen öğretim üyesi ve öğrencilerin de cezalandırılacağı öğrenildi (Yeni Şafak)

 

 

REKTÖRLÜKTEN AÇIKLAMA

 

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bir öğretim elemanının şifresinin ele geçirilerek, 2008-2009 öğretim yılında toplam 154 notun değiştirildiğinin tespit edildiği belirtilerek, notları değişen öğrencilerin çoğunluğunun birinci sınıf öğrencisi olduğu için diploma iptalinin söz konusu olmadığı bildirildi.

Açıklamada, Ankara Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda görevli bir öğretim elemanının şifresinin ele geçirildiği ve 2008-2009 öğretim yılı bahar yarıyılında 30 notun değiştirildiğinin anlaşılması üzerine, durumun yüksekokul yönetimine bildirildiği ifade edildi. Üniversite açıklamasında, şunlar kaydedildi: "Bu ihbar üzerine Yüksekokul Müdürlüğümüzce geriye dönük yapılan incelemede, aynı öğretim elemanının verdiği derslerde, şifresi kullanılarak güz yarıyılında da 124 notun değiştirildiği, daha önceki öğretim yıllarında ise not değişikliği durumunun söz konusu olmadığı anlaşılmıştır. Notları değişen öğrencilerimizin çoğunluğu birinci sınıf öğrencisi olduğundan diploma iptali söz konusu değildir.

Olayın öğrenilmesiyle konu, 12 Haziran 2009 tarihi itibarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığı incelemesi halen devam etmektedir. Ayrıca Yüksekokul Müdürlüğümüzce de idari soruşturma başlatılmış bulunmaktadır." (aa)