Hacettepeli araştırma görevlisinin bir tuhaf İncirlik Üssü baskını

ADANA - Tel örgüleri keserek İncirlik Üssü’ne giren Hacettepe Üniversitesi araştırma görevlisinin “Annem ve babam ölünce bunalıma girdim. Kendimi öldürtmek amacıyla üsse girdim” dediği öğrenildi. Üsse sızıp pistte kapısı açık bir uçağa binen şüpheli, “Bomba var” diye bağırarak üzerlerine doğru koştuğu ABD askerlerinden birinin tornavidayla yaralanmasına neden oldu. 
Hacettepe Üniversitesi araştırma görevlisi 37 yaşındaki A.M.G., geçen cuma günü Ankara’dan Adana’ya geldi. Bir gün otelde kaldıktan sonra önce internet kafeden İncirlik Hava Üssü’nün bulunduğu yeri öğrendi. Hırdavatçıdan bir tel kesme makinesi, tornavida ve bir adet eldiven aldıktan sonra, 18 Temmuz Cumartesi akşam saatlerinde Ulubatlı Hasan Mahallesi’nde içinde kendisine ait elbiseler bulunan valizi çöpe attı, nüfus cüzdanını yırttı ve kendi adına kayıtlı SIM kartını da kırdı. Gözlem yaptıktan bir süre sonra nöbetçi kulübesinden uzak bir noktadan tel örgüyü keserek hava üssüne giren A.M.G., ikinci tel örgüyü de kestikten sonra pist kenarında kapısı açık olan uçağa tırmanıp etrafı gözetlemeye başladı. 19 Temmuz Pazar günü sabah 05.30 sıralarında, kendisini gören beş ABD askerinin ateş etmelerini sağlamak için “Yaklaşmayın çantamda bomba var” diye bağırarak üzerlerine koştu.
Elindeki tornavidayla, kendisine inanmayan ABD askerlerinden birinin yaralanmasına neden olan A.M.G. daha sonra etkisiz hale getirilerek Türk askeri yetkililere teslim edildi. Sarıçam Polis Merkezi Amirliği’ne götürüldü. ABD’li askerler tarafından etkisiz hale getirilmek istenirken kafasından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığını belirten A.M.G’nin “Amacım kendimi öldürtmekti. Yaklaşık yedi yıl önce annem ve babam öldü. Bu olayın etkisiyle bir yıl kadar depresyon ilacı kullandım. Benim bu olaydan dolayı herhangi bir örgüt bağlantım da yok. Bu olayı kendi irademle yaptım. Bir daha yapmak istemiyorum” dediği öğrenildi.

Serbest bırakıldı
Polisteki sorgulamasının ardından adliyeye sevk edilen A.M.G, Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadesi alındıktan sonra çıkarıldığı nöbetçi mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. (aa)