Hacettepeli profesör: Üniversitede örtük Kürt düşmanlığı yapılıyor

Hacettepeli profesör: Üniversitede örtük Kürt düşmanlığı yapılıyor
Hacettepeli profesör: Üniversitede örtük Kürt düşmanlığı yapılıyor
Hacettepe Üniversitesi'nin iki gün tatil edilmesine neden olan olayların ardından Prof. Dr. Hüseyin Özel konuyla ilgili sosyal medyada bir "açık mektup" yayınladı.

Radikal.com.tr - Hacettepe Üniversitesi'nde geçen hafta okulun iki gün tatil edilmesine neden olacak kadar büyüyen Beytepe Kampüsü'ndeki öğrenci eylemlerine müdahale eden polisin müdahalesi akademisyenlerin de tepkisini çekti. Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümü olan 18 Mart'ta düzenlenecek bir etkinliğe bazı öğrencilerin 'ırkçı propaganda' yapılacağı gerekçesiyle izin vermek istememesinin ardından yaşanan çatışma ortamına tepki gösteren İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Özel konuyla ilgili sosyal medyada bir “açık mektup” yayınladı. Yazısında protestocu öğrencilerin yine bazı öğrenciler tarafından ‘terörist’ olarak damgalanmasını eleştiren Özel, “Bu olaylar son derece kaygı vericidir” diyerek şunları belirtti:

Bu olaylar son derece kaygı vericidir, çünkü ortalıkta dolaşan, "öğrencilerin" yazdığı ve sayın Rektörün kendi hesabında yayınladığı açık mektupları ve yorumları okuyunca insan (yani ben) bir miktar dehşete düşüyor :

1. Öyle görünüyor ki, Hacettepe öğrencilerinin büyük çoğunluğu, polisin üniversiteyi basıp 50 kişiyi (o kadar var mı) vahşi bir şiddetle gazlamasını onaylıyor; dahası bu öğrencileri "terörist" diye görüyor. Hatta içlerinde, Yıldız Anfiye atılan ya da isabet eden gaz bombalarının bu "terörist" öğrenciler tarafından atıldığını bile ileri sürenler var. Neredeyse, hem gaz atan hem de yiyen aynı kişiler gibi bir sonuç çıkıyor...

2. Yine öğrencilerin büyük çoğunluğu, gaz yiyen arkadaşlarının şiddetle cezalandırılmalarını, hatta okuldan atılmalarını ( soruşturma , savunma vs. olmadan) Rektöre önerecek kadar ileri gidiyorlar.

3. Yine öğrencilerin büyük çoğunluğu, bu "terörist" öğrencilerin "ekmek yedikleri kapıya" nankörlük ettiklerini düşünüyor. Öyle görünüyor ki bu kardeşlerim bir tür "yardım bağımlılığı" (welfare dependency) sendromuna kapılmışlar. Yani rektörün ya da üniversitenin öğrencilere sunduğu ucuz yemek vs. gibi (karşı olmadığım) üniversite bütçesinden verilen desteklerin tehlikeye girebileceğinden endişelendiklerini, ya da en azından "velinimetlerinin" üzülmesini istemediklerini belli ediyorlar.

4. Yine öğrencilerin büyük çoğunluğu, olay çıkaran "terörist" öğrencilerin hepsinin "bölücü" ve PKKlı olduğu düşüncesinde. Bunun için kanıt diye (Hacettepenin web sayfasında da sunulan) belirli fotoğrafları gösteriyorlar: PKK yazılı flamanın yanındaki dört kişi ile yerlere ve duvarlara yazılan PKK ve APO vs. yazılarını gösteren resimler. Bu durum bir yandan polis şiddetini haklı göstermek için kullanılırken öte yandan da, bence daha vahimi, bir tür örtük (aslında açık) Kürt düşmanlığını da dile getiriyor. Mantık herhalde şöyle, "bütün solcular PKKya (ve Kürtlere) sempati duyar; dolayısıyla teröristtir, dolayısıyla kendilerine uygulanan şiddeti hakederler." Hazır 18 Mart gelmişken milliyetçi duygularını ifade etmenin bundan iyi yolu olmaz (hatta, sanki şu anda PKK ile yürütülen müzakerelere yönelik tepkiyi "yetkililere" yöneltemedikleri için "terörist" öğrencilere yöneltmek "gaz almanın" en iyi yolu gibi, herkes için. Böylece, riske girmeden hem milliyetçiliğimizi göstermiş, hem de "terörü" lanetlemiş oluyoruz). Kazan-kazan durumu yani.

5. Belki de en vahimi, "yetkililerin" bütün bu düşünceleri destekler tutum içinde olmaları, öğrencilerin protesto hakkını bir "terörist" faaliyet gibi görmek ve göstermeye çalışmaları.

Neden endişeliyim? Bu bir pattern haline gelmeye başladı; provokasyon, şiddet uygulanması, mağduru suçlama, demokrat olduğunu gösterme (tabii protestocu öğrencilerin bu tür provokasyonlara düşmeye dünden razı olmaları da ayrıca ilginç). İkincisi, daha önemlisi, üniversite öğrencilerinin bu düşünce tarzına kapılmaya teşne olmaları; sorgulama, düşünme vs. olmadan bir an önce vagona atlama istekleri.

Benim üniversitem böyle bir yer mi? Anlaşılan öyle. Şu ana kadar yapmaya çalıştıklarımın (benim gibi düşünen insanlarla birlikte) boşa gittiği duygusuyla mı böyle yazıyorum? Belki.

Neyse, mektubu kim almak isterse, kendilerine tüm saygımla sunuyorum.


  http://www.radikal.com.tr/1126380112638015

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Üniversitede örtük Türk düşmanlığı da yapılıyor - sessizcogunluk2010

  Bu ülkenin bir çok Üniversitesinde Türk yada Türkçülük ile ilgili bir panel düzenlemeye bir kalkın. Kürtçü faşizmin soğuk ve acımasız yüzüyle karşılaşırsınız.

  Iyi ki varsiniz ve manipule edilen gerceklik - szna

  Sevgili Hocam, iyi ki varsınız, iyi ki Hacettepe gibi bir baskı ortamında sesinizi çıkarıyorsunuz. Bilim itaatsız olana ihtiyaç duyar diyor Adorno. Bizler de sizin gibi gerçeği dillendirenlere ihtiyaç duyuyoruz, ve tabi ki saygı. Kürtler Apo da yazarlar PKK da yazarlar isterlerse. Bugün gelinen noktada bu halkın iradesidir. Medya, rektör ve diger unsurlarin sayesinde ne yazık ki gerçekliğin manüpile edilmiş haliyle tanışan, tüm ömrünü Kürtler'den nefret ederek ve onları kendileri kadar insan görmeyen saf gençlerin sizi anlaması ("yazıklar olsun sizin gibi profa" yazısında görüldüğü üzere) biraz zor. Ancak gençlerden ümitliyiz yine de. Adalet yerini er geç bulacak. Her insan özgür olana kadar sizin gibi aydınlara çok ihtiyacımız var. İyi ki varsınız!

  Yazıklar Olsun Sizin Gibi Profesöre - kornimidnight

  Ben Hacettepe Üniversite'sinde okuyan bir öğrenciyim. Olaylara da bizzat şahit olmuş birisiyim. İsteyenler buyursun okulumuza gelsin Sayın Profesörün öğrenci dediği vahşi, insanlıktan nasibini almamış kişilerin yaptıklarını görün. Her tarafa Apo, Kck, kürdistana statü yazdılar, Kütüphanemizin camlarını kırdılar giriş sistemini kırdılar, okulun içinde tetörist propagandası yaptılar. İsteyen herkes Hacettepe Üniversitesi sitesinden neler yaptıklarına bakabilirler. Okulda kaldırım bırakmadı. Sayın Profesörün dediği gibi 50 kişiden az bir grup değil bizzat saydığımda 100'e yakın hatta grup dağıldığı için 150 kişilik olan grup bizzat gözümün önünde Türkiye bayrağını göstererek 'Taşlayalım şunu' diye bağırdılar ayrıca yanımdan geçen grup bütün binaları yakalım diye bağırıyorlardı. Şimdi soruyorum Sayın Hüseyin Bey sizin öğrenci dediğiniz grup bu mu? Sizin yetiştirdiğiniz öğrenci(!) bunlar mı? Okuldan olmayan kişileri bu yalanlarla kandırmak çok kolay fakat biz Hacettepe Üniversi'nde okuyan vatanına, milletine -ki söylediğiniz Kürt öğrencilere karşı kin nefret var tarzı söylemleriniz kesinlikle yalandır!- faydalı birer fert olmaya çalışan bizleri yalanlarınızla kandıramayacaksanız. Sizin gibi profesör yetiştirenlerden utanıyorum. Sizden de utanıyorum.

  Aydinlar - celal103

  Zor donemlerde dogruya yonelmek Aydin olmanin geregidir.Saygilarimla gozlerinizden operim sayin Huseyin Ozel.

  18 MART KUTLANACAKTIR! TÜRKİYE'DE TÜRKLER DE YAŞIYOR! - Kaptaderya-Sharkhisar

  Daha fazla demokrasiye kimse pek bir şey demiyor.. Bizi üzen 18 Mart kutlamasının dahi faşizan bir etkinlik olarak iptaline kalkışılması... Siz daha "faşist/faşizan" görmemişsiniz... İnşallah bu ülke bu defa yelpazenin öbür ucunda radikalizme kaymaz. Fakat, 18 Mart nasıl kutlanamaz? Hep Türklere karşı uygulanmıştır proto-faşizm ve öncül modelleri... Sırbistan, Yunanistan, vb ve onların İngiliz ve Fransız emperyalist patronları...Yaşasın Çanakkale direnişi ve ebedî zafer!

  ırkçılığın başını ezmek - korsansozlukcu

  türkiye'de maalesef kürt düşmanlığı; pkk üzerinden yürütülüyor. söz gelimi bir kürdü sevmiyorlarsa hemen onu pkk üzerinden etiketleyip mobbing uygulamaya başlıyorlar. etiketlenen kürdün ne yaptığı nasıl yaptığı hiç önemli değil. üniversitelerde de sık sık karşımıza çıkan hadise budur. hadi bu hacettepe'dekiler eylem yaptı. hiç eylem yapmayanlar da bu ırkçılıktan muzdarip. bizzathi birinci şahidiyim. ismini henüz vermek istemediğim bir şehir ve üniversitede kız kardeşim birincisi sınıf öğrencisi. sırf "ne askerler ne gerillalar ölsün. kimse ölmesin." dediği için "pkk'lı" ilan edildi. halbuki hayatında hiçbir siyasi faaliyete katılmamış, hiçbir gösteride bulunmamış ve dahi bırakın örgütle, dernekle bile ilişki kurmamıştı kızkardeşim. ama kürt idi ve kimsenin ölmesini istemiyordu. sırf bu yüzden birçok etkinlikten ismi silindi. hem hocalar hem de öğrenciler kendisine tavır alındı(mobbing). bugün itibariyle de "eğitim almak imkansız hale geldiği için" üniversiteyi ve şehri temelli bıraktı. (kamuoyuna bildirip bildirmeme meselesinde henüz karar vermediğimizden üniversitenin ve ilgili kişilerin ismini vermedim. )

  Faşizm gözleri kör eder.. - evetisyan06

  Şu alıntı haberin ilk paragrafından:"Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümü olan 18 Mart'ta düzenlenecek bir etkinliğe bazı öğrencilerin 'ırkçı propaganda' yapılacağı gerekçesiyle izin vermek istememesinin ardından yaşanan çatışma ortamına ..." Nedir bu? Bir grup öğrenci diğer bir grup öğrencilerin etkinlik yapmasına izn vermek istemiyor! Bu faşizm değil de ne? Ve siz, bu haberin altında bu hocaya alkış tutanlar, siz okumuyor musnuz bu haberi? Gözünüz mü bu kadar köreldi aklınız mı anlamayacak kadar bulandı? Siz busunuz işte; faşizme karşıyız dersiniz ama faşizmin kralını siz yaparsınız. Hoca da prof olmuş ama tam Mevlana'nın tarif ettiği tip olmuş: Garaz ( kasıt, taraftarlık ) alimi zalim yapar! Gerçekten yüzsüzlüğün bu kadarını, pişkinliğin bu derecesini hayal etmek güç: hem birilerinin demokratik hakkını kullanmasını zor kullanarak engelliyor hem de mazlum rolune yatıyorlar. Yahu gidip orayı basan sizsiniz, size gösteri yaptırtmayız diyen faşist sizsiniz. İnsan bu kadar pişkin olur daha ötesini ben düşünemiyorum ama eminim siz solcu faşistler onu da bulursunuz! Dönün olay neden çıkmış bir kez daha okuyun sonra yorum yapın.