Hacı adayına karayolu açılıyor

ANKARA - Devlet Bakanı Faruk Çelik, hacı adaylarının Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan güzergahını kullanarak kara yoluyla kutsal topraklara gitmesi için yol güvenliği açısından hiçbir sıkıntının  kalmadığını söyledi. Dün bir açıklama yapan Bakan Çelik, hac farizasını yerine getirmek isteyen vatandaşların, yol güvenliği konusunda sıkıntılar olduğu için 1990’lardan beri kara yolunu kullanamadığını ve kutsal topraklara hava yoluyla gidildiğini hatırlattı.
Kara yoluyla hac uygulamasının yeniden başlatılabilmesi için son zamanlarda olumlu gelişmeler yaşandığını, Türkiye’den Suriye’ye vizesiz geçiş imkânı doğduğunu anımsatan Çelik, Ürdün’ün de Türk hacılarının ülkelerinden geçerek, kutsal topraklara ulaşmasına oldukça sıcak baktığını söyledi. Çelik, gelecek yıl kara yoluyla hacca gidilebilmesi için konuyu Bakanlar Kurulu’nun gündemine getireceklerini belirtti. Çelik, bu yönde düzenleme yapılması durumunda hacı adaylarının Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonu ile otobüslerle de kutsal topraklara ulaştırılacaklarını söyledi.
Bakan Çelik, hac kontenjanlarının arttırılması için de çalışma yürüttüklerini, Suudi Arabistan ile görüşmeler yapıldığını bildirdi. Bu yıl 755 bin kişinin hacca gitmek için başvurduğunu, ancak kontenjan kapsamında 74 bin kişinin hacı adayı olabildiğini belirten Çelik, “Bu kadar büyük bir talebe, bu düzeyde cevap verirseniz ciddi rahatsızlık meydana getiriyor. ‘750 bin kişiyi gönderelim’ dediğimizde orada 15 milyon insan olacak ki o ibadeti yapmak çok daha zorlaşır” dedi. (Radikal)