Hacı Bayram'dan Fatih Camii'ne kardeşlik yürüyüşü

Hacı Bayram'dan Fatih Camii'ne kardeşlik yürüyüşü
Hacı Bayram'dan Fatih Camii'ne kardeşlik yürüyüşü
Ankara'da İslami çevrenin buluşma noktası olarak da bilinen İhtiyar Kitabevi'nin kurucusu ve sahibi İbrahim Çolak Mısır ve Suriye'de yaşanan şiddeti protesto etmek için Kardeşlik Yürüyüşü'ne başladı. Yürüyüş Hacı Bayram Veli'de başladı, Fatih Camii'nde son bulacak.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara İhtiyar Kitabevi’nin kurucusu ve sahibi İbrahim Çolak Mısır ve Suriye ’de yaşanan şiddet ve savaşa dikkat çekmek için protesto yürüyüşü başlattı.

İki yıl evvel bir buluşma noktası olarak kurulan İhtiyar Kitabevi’nde Müfredat ve İhtiyar Dergileri’nin de çıkmasına ön ayak olan Çolak, Kardeşlik Yürüyüşü adını verdiği yürüyüşü Hacı Bayram Veli’de başlattı.

31 Ağustos’ta Hacı Bayram Veli Camii’nde sabah namazından sonra Ankara’dan uğurlanan Çolak yürüyüşü Fatih Camii’nde bitirmeyi hedefliyor.

UYUMAK AĞRIMA GİTTİ
Eski Ankara- İstanbul güzergahını kullanan İbrahim Çolak ilk gün 9 saatlik yolun ardından Kazan’a vardı. 1-13 gün arasında İstanbul’a varmayı hedefleyen Çolak yürüyüşünün hedefini şöyle açıklıyor:

Müslümanlar, muhafazakârlar ‘Mısır’daki, Suriye’deki kardeşlerimiz’ derken, onlara olanlar karşısında nasıl rahat uyuyor? Esmalar ölürken nasıl iyi olabiliriz? İlk günlerde Abdi İpekçi Parkı’nda sabahlamıştık. Sonrasında giderek gündemin azalması ağırıma gitti. Yola çıkmaya karar verdim.”

Karar verdikten sonra uygulaması bir iki gün içinde olmuş. Yola “hesapsız” çıktığını anlatıyor:

“Yaşım 48. Günde 2 paket sigara içiyorum. Ama bu işin nedenini, nasılını sorgulasam yola çıkamazdım. Saraçhane’de, Abdi İpekçi’de mitingler bitti. İhtiyar’dan mülpem güzergah boyunca müslüman kardeşlerimi ziyaret etmek, derdimi onlarla paylaşmak istedim. Yola çıkmadan bir gün evvel yürüyüş malzemelerini temin ettim. Hacı Bayram Camii’nde eşim ve oğlumla namaz kıldık. Belki eksiklerimi yolda temin ederim. Fatih Camii’nde bitecek bu yol.”