Hacı Bektaş Veli törenleri başladı

Hacı Bektaş Veli'nin bu yıl 800'üncü doğum yılında düzenlenen 46'ncı Ulusal ve 20'nci Uluslararası Hacı Bektaş Veli'yi Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri'nde birlik ve beraberlik mesajları verildi, Kürt açılımına yönelik vurgular yapıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

 


Oktay ENSARİ- Demet ÖZTÜRK- Ahmet KORKMAZER- Metin YILDIRIM/HACIBEKTAŞ

Etkinliklere katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğurul Günay, “Şimdi yeni bir dönem, yeni bir demokrasi kurmak zorundayız. 20'inci Yüzyıl'ın başında bir Cumhuriyet, yeni bir devlet kurduk. Simdi 21'inci Yüzyıl'ın ilk çeyreğinde Cumhuriyetçi, katılımcı, çoğulcu, demokrat, sosyal ve laik demokrasi anlayışı içindeyiz. Hep beraber bunu yapacağız. Bizden beklenin kavga değil barış” dedi. Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu da Sivas'taki Madımak Oteli'nin önüne Cumhuriyet ve İnsanlık Anıtı yapılmasını istedi.
Etkinliklerin resmi töreni bugün, Cumhuriyet Meydanı'nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Hacıbektaş İlçesi'ndeki törenlere Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Vali Osman Aydın, bıraktığı bıyık ve kirli sakalla dikkati çeken DSP eski Genel Başkanı Zeki Sezer, Yeni Parti Genel Başkan Vekili Ruşen Özmen, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Tunceli bağımsız milletvekili Kamer Genç, Arnavutluk, Bulgaristan ve Türk Cumhuriyetleri'nden gelen dedeler de katıldı. Mustafa Sarıgül'e ‘İşte Başkan, işte Başbakan’ tezahüratı yapıldı.


‘YENİ BİR DEMOKRASİ KURMALIYIZ’

Kültür ve Turizm Bakanı Ertugrul Günay, törenlerde ilgiyle dinlenen konuşmasına dünyada çok az insanın 800 yıl sonra halkın yüreğinde yer tutacağını, anılmaya ve sayılmaya geleceğini belirterek başladı. Tören alanında vatandaşların uzak tutulmasını eleştirerek gelecek törenlerde bunun düzeltilmesini isteyen Bakan Günay, ünlü düşünürün ayrılık tohumları ekenlere karşı olduğunu, insanları ayırmamak gerektiğini belirterek, “Allah Birliğimizi bozmasın” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İnsanları şu veya bu diye ayırmamak, yurttaşları bir kabul etmek, yurttaş olarak görmek, kabul etmek. Hacı Bektaş Veli'nin ideolojisi bu. Mustafa Kemal'in bize söylediği de bu. Şimdi hep beraber ayrımcı karanlık günleri geride bırakarak, bunları yapmaya çalışıyoruz. Bu amaçla, bu niyetle, bu ortak duyguyla hep birlikteyiz. Allah birliğimizi bozmasın. Bu birlikle bu üzellikle daha iyi günlere hep birlikte gideceğiz. Ülkemiz 1912'den 1922'ye kadar savaşlar yaşadı. 1939'dan 1945'lere kadar dünya nice insanlar yitirdi. 1990'lı yıllarda Balkanlar'da, Kafkaslar'da acılar yaşandı. Biz içimizde 1978'de, 1980'de, 1993'te nice acılar yaşadık. Şimdi bunları tarihe gömmenin, bu acıları unutmadan bir daha yaşanmasın diye bir ibret dersi olarak kafamıza takarak, bir daha yaşamayarak, kardeşlik ortamını kurmak zorundayız. Şimdi yeni bir dönem, yeni bir demokrasi kurmak zorundayız. 20'inci Yüzyıl'ın başında, bir Cumhuriyet, yeni bir devlet kurduk. Simdi 21'inci Yüzyıl'ın ilk çeyreğinde bu Cumhuriyet'çi, katılımcı, çoğulcu, demokrat, sosyal ve laik demokrasi anlayışı içindeyiz. Hep beraber bunu yapacağız. Bizden halkın beklediği budur. Bizden halkın beklediği, kavga etmek değil barışmak. Çocuklarımızın iş, aş, ekmek bulmasını, hayat karsında dik durmasını sağlamaktır. Bunu yaptığımız takdirde, Hacı Bektaş'ın emanetine, Mustafa Kemal'in vasiyetine, Hazreti Muhammed'in inancına, Hazreti Ali'nin yoluna daha dogru düzgün alnımız açık yüzümüz ak olarak varacağımıza inanıyoruz.”


‘MADIMAK ÖNÜNE CUMHURİYET VE İNSANLIK ANITI DİKİLSİN’

Alevi ve Bektaşiler'in, Atatürk devrimlerinin yılmaz savunucuları olduğunu vurgulayan Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu ise Sivas'ta 33 aydının yakılarak öldüğü Madımak Oteli'nin bulunduğu kavşağa Cumhuriyet ve İnsanlık Anıtı yapılmasını istedi. Pakoglu, “Karanlık düşüncelerin yok olmasında ibret alınması için, her yıl dile getirdiğimiz gibi Sivas katliamını yapanlardan yurt dışına kaçanların getirilerek yargılanması, Sivas katliamının yapıldığı Madımak Oteli'nin insanlık müzesi olarak karanlığın artık aydınlığa dönüştüğü bir eser haline getirilmesi ve müze kavşağının bulunduğu meydana Cumhuriyet ve İnsanlık Anıtı yapılması beklentimizdir. Fötr şapkası ile özdeşleşerek halkın sorunlarını dile getiren aydınlanmacı ozan Aşık Veysel'e takke giydirmeye kalkma anlayışı geriye gidişin bir başka ifadesi olup, hiçkimseye de fayda sağlamayacaktır. Aşık Veysel'e takke değil fötr şapka yakışır” dedi. Selmanpakoğlu, Alevi-Bektaşiler'in isteklerini ise şöyle sıraladı:
“Zorunlu din derslerinin kaldırılması, Atatürk döneminde 1930 yılında şehirlerden, 1933 yılında da köy okullarından din derslerinin kaldırıldığını anımsamalıyız. Alevi- Bektaşiler'in yoğunlukta olduğu yerlerde kültür merkezi özelliklerini de taşıyan cem evlerinin yapılarak yasal statüye kavuşturulmalı. Alevi köylerine cami yaptırılması politikalarından vazgeçilmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Sünni anlayışın fetva kurumu konumundan çıkartılarak tüm inançlara eşit mesafede olan bir kurum olarak yeniden yapılandırılmalı. Aleviliğin Sünni anlayışın öğretmenleriyle din derslerinde okutulması alevi Sünni ayrımını derinleştirir. Okutulacaksa tartışma ortamında tüm inançlarla birlikte felsefe derslerinde okutulmalıdır. Hacıbektaş Müzesi'nin tümü külliye olarak Hacıbektaş Belediyesi'ne devredilmelidir. Sivas katliamını yapanların yurt dışında olanları yakalanarak yüce Türk adaleti önüne bir an önce çıkartılmalıdır. Madımak Oteli'nin insanlık müzesi haline getirilmeli. Önündeki meydana Cumhuriyet ve İnsanlık Anıtı dikilsin.”


‘AYRIMCILIĞA KARŞIYIZ’

Hacıbektaş Belediye Başkanı Selmanpakoğlu, hükümetin demokratik açılımı konusuna da değinerek, özgürlükçü ve demokrat olmanın Alevi- Bektaşiliğin özlemi olduğuna dikkati çekerek, “Özgürlükçü olmak, demokrat olmak tüm Alevi- Bektaşiler'in özlemidir; Kurtuluş, kuruluş ve Atatürk devrimlerinin kök salmasında ön saflarda yer alan Alevi ve Bektaşiler, Hacı Bektaş Veli'nin bir olalım, diri olalım, iri olalım anlayışı içinde ulusal birliğin sağlanması ve korunması için Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni ve her türlü ayrımcılığa karşıdırlar. Alevi ve Bektaşiler'i bu anlayışın dışına çekmek isteyen dış güçler ve işbirlikçileri asla başarılı olamayacaklardır. Hacıbektaş sevgisi, Hacı Bektaş Veli anlayışı ve dostluğun içerisinde değerlendirilmelidir” diye konuştu.
Ergenekon davasına da atıfta bulunan Selmanpakoğlu, “Hacı Bektaş Veli aydınlatılmasına adalet anlayışı içinde bakıldığında çete kurduğu ileri sürülenlerle Kemalist aydınların aynı platformda değerlendirilmesi aydınlık Türkiye isteyen Alevi- Bektaşileri diğer aydınlarımız gibi üzmektedir. Adaletin bir an önce gerçekleştirilmesi beklentimizdir” dedi.


TEPKİ BİLDİRİLERİ YAYINLANDI

Bu arada, Alevi ve Bektaşi Federasyonu tarafından, bir halı sahada alternatif kutlama programı düzenledi. Hacıbektaş Belediye Başkanlığı başta olmak üzere birçok vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü, törenlere karşılık alternatif etkinlikler yapmak isteyenleri iki ayrı bildiri ile kınadı. Bildirilerde, “Aleviler'in birliğini, bütünlüğünü bozanları, böyle davranan ve harekette bulunanları şikayet ediyoruz. Hiçbir neden olmadan ayrışmaları, Alevi toplumu bölünmüş gibi gösterenler bunu kural haline getirmiştir. Hacı Bektaş Veli adına hareket edenler birleşmek ve kucaklaşmak zorundadır” denildi.
Etkinliklerde Kültür ve Turizm Bakanlığı Hacıbektaş semah ekibi gösterileri yapıldı. 16'ncı Hacıbektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'nün araştırmacı- yazar Şakir Keçeli'ye verilmesinin ve protokol konuşmalarının ardından, katımcılar, Hacı Bektaş Veli Külliyesi'ni ziyaret etti. Aslanlı çeşmeden su içti. Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda Işık Cuhacıoğlu'nun karma resim sergisi, Hacıbektaş Veli Müzesi iç avlu da Menekşe Sümer'in ‘Sazda Semah’ ve Vicdan Güvenç'in ‘Gülcemal’ adlı resim sergiside açıldı.Cumhurbaşkanı Gül: Herkes eşit vatandaş

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Hacı Bektaş Veli törenlerine gönderdiği yazılı mesajda, Türkiye'de herrkesin eşit vatandaş olduğunu belirterek, herkesin birbirini sevmesini istedi. Cumhurbaşkanı Gül, şu görüşlere yer verdi:
“Bugün insanlara rehberlik eden değerleri yüzlerce yıl önce hem yaşayan hem de yaşatan Hacı Bektaş Veli, evrensel ögretileriyle asırları aşarak günümüze kadar ulaşmış büyük bir düsünür ve gönül adamadır. Milli dayanışmayı güçlendiren bu anlayış hiç şüphe yok ki, milletimizin bin yıldır gönül birliği içinde barış ve kardeşlik içinde yaşaması yolunda tarihi bir hizmette bulunmuştur. Anadolu da yeşeren bu ruh ve bu şuur birlik ve beraberliğimizin harcı olmuştur. Bin yıldır olduğu gibi bundan sonra da bir arada yaşamayı sürdüreceğiz. Herkesin birbirini sevmesi, anlaması, değerlerine sayğı göstermesi ve tek vucud olarak hareket etmesi durumunda problemlerimizin rahatlıkla çözümleneceğine olan inancımı da bu vesile ile vurgulamak isterim. Bu gün aziz milletimiz Hacı Bektaşların, Mevlanaların, Yunus Emrele’rin ögütlediği gibi sevgi , kardeslik , birlik ve beraberlik içinde çalışmakta, herkesin eşit vatandaşı olduğu güçlü, müreffeh, modern ve demokratik bir Türkiye’yi hep birlikte inşaa etmektedir.”


ERDOĞAN: BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ MUHAFAZA ETMELİYİZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da etkinliklere gönderdiği yazılı mesajda, şu görüşlere yer verdi:
“Hacı Bektaş Veli, yaşamıyla düsünceleriyle ve yüzyılları aşarak, bugüne ulaşan felsefesiyle, bu toprakların sevgi birlik, kardeşlik ve hoşgörü iklimini pekiştirdi. Onun bu topraklara attığı birlik tohumları her geçen gün gürleşerek, bizi hatta sınırlarımızı aşarak, dünyayı kuşattı. Onun fikirleri sayesinde Anadolu ve Trakya toprakları dünyaya emsal teşkil edecek, hosgörü ve kardeşlik zemini oldu. Hacı Bektaş Veli ve Anadolu erenleri geleceğimize ışık tuttu. Bütünlüğümüzü dirliğimizi muhafaza ediyor, Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri bu evrensel mesajın tüm dünyaya iletilmesi noktasında önemli bir işleve sahip olduğuna inanıyorum.” (dha)