Hacı Bektaş'a hüzünlü anma

Halk düşünürü Hacı Bektaş Veli, bu yıl 41. Ulusal ve 15. Uluslararası Kültür ve Sanat etkinlikleriyle 16-18 Ağustos tarihleri arasında anılıyor.

NEVŞEHİR - Halk düşünürü Hacı Bektaş Veli, bu yıl 41. Ulusal ve 15. Uluslararası Kültür ve Sanat etkinlikleriyle 16-18 Ağustos tarihleri arasında anılıyor. Bu yılki törenlere Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal'ın katılmayacağı kesinleşti. Hükümeti Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun temsil edeceği törenlere, CHP'de başkanlığa hazırlanan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de katılacak. Bazı sanatçıların yanı sıra, Alevi Bektaşi Federasyonu da konuşma hakkı verilmediği için etkinliklere katılmayacaklarını açıklamıştı.
Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, kendilerine konuşma hakkı verilmeyeceğini ileri süren Baykal ile Alevi-Bektaşi Federasyonu'nun katılmama kararını eleştirdi. Selmanpakoğlu, şunları söyledi: "Buraya kişisel arzu ve istekleriniz için mi geliyorsunuz, Hacı Bektaş Veli sevgisi, Hacı Bektaş Veli kültürünü, felsefesinin önemli olduğunun bilincinde olarak mı? Burada konuşma sevdasıyla gelip de rant elde etmek için ise, o zaman ikincisi noksan demektir. Arif Sağ'a bağlı birkaç sanatçı dışında diğer sanatçılarla görüşmeler yaptım. Karşılık beklemeden etkinliğe katılacaklarını söylediler."