Hacıbektaş Dergâhı'nda 84 yıl sonra cem töreni yapılabildi

Hacıbektaş Dergâhı'nda 84 yıl sonra cem töreni yapılabildi
Hacıbektaş Dergâhı'nda 84 yıl sonra cem töreni yapılabildi

Aleviler Kültür ve Turizm Bakanlığı?nın özel izniyle cem töreni yaptı. Dergâhta daha önce turistik amaçlı semah gösterileri yapılıyordu. FOTOĞRAF: BEHZAT MİSER

Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Aleviler, Kültür Bakanlığı’ndan alınan özel izinle 84 yıl sonra Hacıbektaş Dergâhı’nda cem töreni düzenledi.
Aleviler geçen hafta başlayan  Uluslararası Hacı Bektaş Veli Sempozyumu’nun ardından perşembe günü akşamı, alınan özel izinle dergâhın ‘Meydan Evi’nde (cem törenlerinin yapıldığı büyük oda) cem yaptı. Bir çiftin görgü (Alevilerin yılda bir kez tüm topluluğun ve dedenin huzurunda, o yıl içerisinde yaptıklarının ve yol kurallarına uyup uymadığının hesabını vermesi) ve sorgusunun da yapıldığı cem, kurban lokmasının birlikte yenilmesiyle son buldu.
Hacı Bektaş Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Bu tarihi bir andır. Bunun tüm Aleviler için önemi çok büyüktür” dedi. Geçmez, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a teşekkür ederek, “Fakat bunun bir kereyle sınırlı olmaması için daha ileri düzeyde yardımlar bekliyoruz” dedi.
Tekke ve Zaviyeler Kanunu ile ibadete kapatıldıktan sonra 1964 yılında müze olarak açılan dergâhı ziyaret edebilmek için ücret ödeyen Aleviler, buranın kendilerine verilmesini istiyor.