Hacıbektaş doldu taştı

Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Şenlikleri için Hacıbektaş ilçesine gelen vatandaşlar, kutsal sayılan mekânları ziyaret ediyor.

NEVŞEHİR - Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Şenlikleri için Hacıbektaş ilçesine gelen vatandaşlar, kutsal sayılan mekânları ziyaret ediyor.
42. Ulusal, 16. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Şenlikleri için Türkiye'nin dört bir yanından binlerce kişi Hacıbektaş ilçesine geldi. Anma töreninin ardından çeşitli sanatsal ve kültürel etkinliklerle devam eden şenlikler için ilçeye gelen katılımcılar, başta Hacı Bektaş Veli'nin türbesi olmak üzere, kutsal sayılan mekânları ziyaret ediyor.
Külliye önünde uzun kuyruklar oluşurken, pek çok kişi de bölgenin ileri gelenlerinin mezarlarında dua ettil. Bektaşi kültüründe kutsal sayılan Çilehane bölgesini ziyaret eden katılımcılar içinden geçildiğinde günahlardan arınıldığına inanılan Deliklitaş Kayası'ndan geçebilmek için sıraya girdiler, Aşık Mahzuni Şerif'in buradaki mezarını ziyaret ettiler. Anma programı, kültürel ve sanatsal etkinliklerle devam edecek.


    http://www.radikal.com.tr/7550357550350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.